Najstarsza organizacja w Łękach Dukielskich zmienia się. Teraz działa jako stowarzyszenie i buduje "Pałac", czyli Wielofunkcyjne Centrum Kultury Wiejskiej.
Kółko Rolnicze w Łękach Dukielskich powstało w 1893 roku.

Kółko Rolnicze najstarszą organizacją

Jest najstarszą organizacją w tej miejscowości. To kółko zakładało w tej miejscowości szkołę, czytelnię, sklepy, zbudowało już nie istniejący dom ludowy, organizowało kursy i szkolenia, zaopatrywało rolników w środki produkcji czy sprzęty rolnicze do uprawy.

Kółko Rolnicze w Łękach Dukielskich

Powstaje dom kultury

Po prawie 130 latach Kółko Rolnicze w Łękach Dukielskich kontynuuje prace na rzecz społeczności lokalnej, działając obecnie jako stowarzyszenie.

- Jednym z głównych zadań realizowanych przez nas jest budowa Wielofunkcyjnego Centrum Kultury Wiejskiej. Centrum będzie pełnić funkcję domu ludowego, w którym znajdzie się również siedziba nie tylko Kółka Rolniczego, ale i Koła Gospodyń Wiejskich - mówi Małgorzata Tomkiewicz, prezes Stowarzyszenia "Kółko Rolnicze w Łękach Dukielskich" i sołtys tej miejscowości.

700 tysięcy dofinansowania

Jak podkreślają członkowie stowarzyszenia, Kółko Rolnicze w Łękach Dukielskich przekształci się w profesjonalną instytucję, która będzie efektywniej działać na rzecz swojej społeczności i obywateli. Umożliwi to projekt realizowany w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich (PROO) Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Udało się na ten cel pozyskać 700 tys. zł dofinansowania w ramach Konkursu PROO-1a Edycja 2020. Wkład własny nie był wymagany.

Kółko Rolnicze w Łękach Dukielskich

Kółko Rolnicze odrodzi się

Za te pieniądze Kółko Rolnicze w Łękach Dukielskich zbuduje "instytucję", która będzie bardziej profesjonalnie służyć mieszkańcom.

- A to oznacza, że Kółko Rolnicze odrodzi się, czy powstanie "na nowo". Dlatego tak ważne jest oddanie do użytku siedziby Kółka Rolniczego: dwóch budynków wraz z zagospodarowanym terenem. Bo siedziba to instytucja, to biuro i wreszcie profesjonalna organizacja, która może działać na rzecz swojej społeczności i obywateli. Bo mieć swój dom to mieć wszystko poukładane i wtedy można bezpiecznie i z pełną odpowiedzialnością podchodzić do strategicznego planowania swojej działalności - opowiada Dorota Chilik, autor i koordynator projektu.

Dorota Chilik
Dorota Chilik, autor i koordynator projektu

Promocja tradycji

W ramach projektu wykonane zostaną prace wykończeniowe wewnątrz i na zewnątrz budynków przeprowadzone zostaną warsztaty rękodzieła, w tym warsztaty hafciarstwa i koronkarstwa; warsztaty z decoupage jak i imprezy wiejskie promujące lokalne zwyczaje i tradycje kulinarne (kuchnia i wielkanocny stół tradycyjny, Sobótki Łęckie, Andrzejkowy wieczór - wiejska impreza nawiązująca do tradycji związanych z kiszeniem kapusty i tzw. zapustami).

Wydane zostaną również wydawnictwa reklamowe promujące działalność Kółka Rolniczego w Łękach Dukielskich.

W skład zespołu ds. realizacji projektu wchodzą: Dorota Chilik - autor i koordynator, Małgorzata Tomkiewicz - prezes Kółka Rolniczego (koordynator administracyjny), Joanna Reczkowska - wiceprezes Kółka Rolniczego (koordynator księgowy), Piotr Węgrzyn - członek Zarządu (koordynator techniczny) oraz Jolanta van Grieken-Barylanka - członek Kółka (administrator informacji i promocji).

~Tom

06-02-2022 14:58 3 8

Za 5 lat powinna byc
Odpowiedz

~Mieszkaniec gm Dukla

05-06-2021 16:21 4 18

Tu się zgadzam.Patrze zupełnie obiektywnie nikogo przy okazji nie chce obrazić ale w pierwszej kolejności robi się inwestycje z której będą korzystali wszyscy . Kanalizacja to środowisko i wizerunek nas wszystkich.
Odpowiedz

~wkurzony mieszkaniec Rogów

26-05-2021 02:47 5 26

Pani Chilik powinna zająć się gminą, w której pełni funkcję wójta.
Odpowiedz

~Miaszkaniec

16-02-2021 19:36 7 32

No właśnie kiedy będzie ta kanalizacja. Powinna być przyjęta jakąś chronologia inwestycji .Wpierw te tematy które dotyczą wszystkich mieszkańców a nie jednostek. Czyli zawsze jest jak zwykle , kto cwanszy ten zarobi reszta się kapnie po czasie. Jak to mówią na wojnie giną ludzie ale inni robią fortuny.
Odpowiedz

~brum

10-11-2020 13:08 7 26

ja mam przede wszystkim jedno pytanie
czy był robiony przetarg na wykonawcę ? bo z tego co widzę operuje jedna firma Pana M.D
nie wierze że robi to za darmo wiec pieniądze idą w jedno miejsce .
Owszem brawo za inicjatywę ale zgadzam się z opiniami innych osób wielkość budynku jest przesadzona .
Odpowiedz

~Sandra

05-11-2020 11:38 3 32

Sala weselna bez kateringu na miejscu? To absurd. Koszty 1/3 wyższe. Odgrzewane dania itp absurdy. Kogoś pokręciło. Megalomania do kwadratu. Pomysłodawca tego absurdu powinien ponieść koszty utrzymania.
Odpowiedz

~Miaszkaniec

04-11-2020 19:37 5 35

Czy mi zarzad poda jakie będą koszty utrzymania tego obiektu w skali roku i skąd będą brane środki.
Drugi temat to kiedy będzie w lekach kanalizacja ,temat bardzo istotny dla mieszkańców ich zdrowia i środowiska. Zawsze myślałem że tworzy się rzeczy ważne dla społeczeństwa a nie coś co zaspokaja tylko ambicje jednostek.
Odpowiedz

~xxx

04-11-2020 12:49 5 39

a ile z gm dukla na ten"pałac"poszło pieniedzy? dla pozostałych wsi gminy burmistrz nie był juz taki łaskawy?
Odpowiedz

~Serio ?

04-11-2020 11:46 4 32

A Pan/Pani pracuje za darmo w czynie społecznym ?
Odpowiedz

~Bright

04-11-2020 11:39 1 39

Klecą ten "Pałac" już z 10 lat, końcowy koszt będzie niebotyczny, prawie jak lotniska w Berlinie. Dama koordynatorka się tam promuje od dawna, ale wielu już ma tego dość, w samych Łękach podobno narosło wiele konfliktów....
Odpowiedz

~Obserwer

04-11-2020 10:42 4 36

Pogratulować zaangażowania, zwłaszcza pani Dorocie i wyrazy współczucia dla wszystkich w utrzymaniu tego. Może jakaś Biedronka?
Odpowiedz

~Hylik

04-11-2020 09:03 3 37

A ile taki autor projektu i koordynator ma z tego? Bo tak za darmo i bezinteresownie to nie wierzę.
Odpowiedz

~tur

03-11-2020 20:30 5 33

a po co przy tym sala weselna jak wesel we wsi 4 w roku? Kto to będzie utrzymywał? Fajnie, że panie z koła gospodyń będą miały gdzie poszydełkować, ale czy "to" musiało być aż tak duże i "pałacowe". Gdzie trzeźwe i rozsądne myślenie? Potem się ludzie dziwią, że podatki wysokie...
Odpowiedz

~Rolnik stary daty

03-11-2020 17:18 5 32

A majom w tym Kółku coś trzydzieste, i czy wiedzom co to jest snopowiązałka inne sprzęta
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.