Podobnie jak w latach poprzednich, tak i w 2014 roku, miłośnicy Beskidu Niskiego oraz sympatycy portalu spotkali się pośród beskidzkich dolin i lasów na corocznym spotkaniu kończącym sezon turystyczny.
Wcześniej Nieznajowa, Bartne, Huta Polańska, Radocyna, Zdynia, Zawadka Rymanowska, Lipowiec a w tym roku ponownie (trzeci raz z rzędu) położona u podnóży Rotundy - Zdynia. Gościnę, wikt i opierunek zapewnili nam gospodarze Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego w Zdyni czyli niezastąpiona Pani Zosia Szarawara.

Nauczeni doświadczeniem ubiegłego roku, gdy w spotkaniu uczestniczyło blisko 100 osób, staraliśmy się również być przygotowanym na taką liczbę gości i w tym roku, tym bardziej, że program spotkania mógł wydawać się jeszcze bardziej atrakcyjny. Spotkaniu towarzyszyć miała sprzyjająca pogoda co również mogło zachęcić do przyjazdu do Zdyni. Pierwsi miłośnicy dotarli już rankiem w piątek 21 listopada. Repertuar filmowy jak się okazało był na tyle ciekawy, iż w piątkowy wieczór przed ekranem w głównej sali ośrodka, zasiadło blisko 50 osób a organizatorzy oprócz zaplanowanych projekcji mieli w zanadrzu jedną niespodziankę. Pierwszą zaplanowaną projekcją był film "Wilcze Góry". Po projekcji filmu gośćmi naszego spotkania byli Piotr Czyżowicz oraz Agata Wietecha - założyciel i Prezes „Towarzystwa Inicjatyw Kulturalnych im. Władysława Świstaka" - KULTINI, którzy zaprezentowali 7 krótkich etiud w języku polskim i łemkowskim, które składają się na cykl pod tytułem "Opowieści Magurskie z okresu 1930-1960". Tyle przewidywał oficjalny program na piątek, jednak dzięki jednemu z uczestników spotkania, dotarł do Zdyni jeszcze jeden, niezapowiedziany film, który również okazał się świetnym materiałem, które mimo późnej pory zainteresował uczestników spotkania. „Cyganie Karpaccy z Pogranicza Polsko-Słowackiego" - film powstały dzięki projektowi zrealizowanemu przez Stowarzyszenie na rzecz Badań i Dokumentacji Kultury „A POSTERIORI" przybliżył nam tematykę Romów zamieszkujących pogranicze polsko-słowackie.

X Spotkanie Miłośników Beskidu Niskiego

Po projekcji rozpoczęła się część nieoficjalna utrzymana w klimatach integracyjno-muzyczno-tanecznych. Sobotni poranek to przyjazd kolejnych gości i przygotowania do wycieczki, która ze względu na dość napięty program spotkania musiała rozpocząć się około godziny 9-tej. W tym roku trasa wycieczki oraz jej program były na tyle atrakcyjne, iż w przeciwieństwie do lat poprzednich, nie było grup, które na własną rękę wędrowały wokół Zdyni. Na jubileuszowym X-tym spotkaniu, sobotnią wycieczkę, merytoryczną opieką objął Krzysztof Garduła, który był przygotowany aby na kolejnych odwiedzanych cmentarzach wojennych przedstawić nam jak najwięcej znanych, mniej znanych oraz zaskakujących informacji. Wycieczka rozpoczęła się pod sklepem w Gładyszowie, do którego dotarliśmy kawalkadą samochodów. Trasa wycieczki przebiegała następująco:
- Gładyszów - cmentarz wojenny nr 55
- Przysłup - cmentarz wojenny nr 59
- cmentarz wojenny nr 58 - schronisko na Magurze Małastowskiej - Przełęcz Małastowska
- cmentarz nr 60 - Wierch Wirchne
- Gładyszów - cmentarz nr 61 - Gładyszów (sklep).

Tak jak w piątek program uzupełniliśmy niespodziewaną projekcją tak i w sobotę wycieczkę uzupełnił niespodziewany punkt programu. Przechodząc w Gładyszowie koło gospodarstwa Jana Dziubyny (prelekcja z roku 2012) zostaliśmy zaproszeni do odwiedzin prywatnej Izby Muzealnej (otwartej w tym roku) gdzie Pan Jan w starej, odnowionej chyży zebrał przedmioty codziennego użytku wykorzystywane na przestrzeni ostatnich blisko 100 lat. Opowiedział nam o ich zastosowaniu z ogromną pasją.

X Spotkanie Miłośników Beskidu Niskiego

Czas powrotu z wycieczki wyznaczał początek prelekcji, które rozpocząć się miały o godzinie 16.30. Zbliżała sie godzina rozpoczęcia prelekcji, a sala główna pełna była gości. Pierwszą prelekcję oglądało i słuchało około 90 osób (w sumie udział w spotkaniu wzięło ponad 100 osób). Po przygotowaniu sali prelekcyjnej rozpoczęliśmy część oficjalną. 

Spotkanie przemową rozpoczął Bartłomiej Wadas - autor portalu który następnie zaprosił na swój pokaz slajdów (z pomocnym komentarzem Wojciecha Steca) będący wspomnieniem z poprzednich dziewięciu beskidzkich spotkań. Kolejnym prelegentem był szczególnie wyczekiwany profesor Andrzej Olejko. Jego wykład "Niedoszły sojusznik czy trzeci agresor" na temat wkroczenia wojsk Słowackich na teren Rzeczpospolitej w 1939 roku zainteresował nawet osoby dla których historia zawsze była odległą dziedziną wiedzy. Całość okraszona została świetnymi zdjęciami archiwalnymi, które zaprezentował nam "podkarpacki Wołoszański" jak nazwał profesora Olejkę, jeden z gości wieczoru.
Kolejny wykład również przeniósł nas do historii aczkolwiek tej bardziej odległej. Robert Bańkosz, bo on jako kolejny dzielił się z gośćmi swoja wiedzą opowiadał nam o temacie, który zawsze wywoływał dreszczyk emocji a mianowicie o karpackich zbójach. Oficjalny tytuł wystąpienia brzmiał - "Straszliwi zbójnicy z Bieszczadów i okolicy". Te dwie prelekcje oraz pokaz slajdów zajęły prawie trzy godziny i wszyscy a szczególnie wygłodniali uczestnicy wycieczki oczekiwali na gorącą kolację.

X Spotkanie Miłośników Beskidu Niskiego

W trakcie przerwy był czas na rozmowy w kuluarach a Krzysztof Rodak zaprezentował tradycyjny sposób wyrobu drewnianych łyżek. Po przerwie na kolację i odpoczynek, wystąpiła Natalia Małecka z radia lem.fm zapoznając uczestników spotkania z... raportami z policyjnych komisariatów z okresu międzywojennego. Prelekcja "Uprzejmię donoszę, że..." była fragmentem cyklu audycji przygotowywanych przez Natalię Małecką i emitowanych na antenie radia lem.fm.

Kolejnymi prelegentami byli dwaj pracownicy Magurskiego Parku Narodowego- Zenon Wojtas i Paweł Czajkowicz. Paweł Czajkowicz zreferował prace nad projektem finansowanym ze szwajcarskich funduszy dotyczącym badań nad korytarzami migracyjnymi zwierząt na terenie Magurskiego Parku Narodowego natomiast Zenon Wojtas w sposób bardzo plastyczny, poparty rewelacyjnymi zdjęciami oraz filmami własnego autorstwa opowiedział nam o beskidzkich drapieżnikach - wilku, rysiu i niedźwiedziu.
W tym roku program prelekcji był naprawdę bogaty (nawet aż za) a kolejnym prelegentem był znany z porannej wycieczki- Krzysztof Garduła z tematem "Cmentarze Dusana Jurkovica - projekty, realizacje, remonty (na wybranych przykładach)"- wydawałoby się, że temat znany ale dobrze przeprowadzona prelekcja poparta nieznanymi faktami oraz niepublikowanymi zdjęciami i projektami, mimo późnej pory zainteresowała licznie zgromadzoną publikę. Wykład Krzysztofa Garduły zakończył się po godzinie 23.00.

X Spotkanie Miłośników Beskidu Niskiego

Ostatnimi prelegentem byli Szymon Modrzejewski, który przedstawił krótkie sprawozdanie z działalności Stowarzyszenia Magurycz w 2014 roku nie tylko z terenu Beskidu Niskiego oraz Damian Nowak z prelekcją "Architektura sakralna na Łemkowszczyźnie w okresie międzywojennym". Wykłady oficjalnie zakończyły się już dnia następnego około godziny 00:15. Po zakończeniu prelekcji, rozpoczęły się rozmowy kuluarowe które trwały do godzin porannych. 
W przerwie, zgodnie z zapowiedzią odbyła się zbiórka pieniężna, która przyniosła kwotę 650 zł. Pieniądze te decyzją organizatorów zostaną przeznaczone na remont jednego z krzyży na terenie nieistniejącej wsi Lipna. Uczestnicy spotkania będą mieli swój wkład w remont jednego z krzyży, a szczegóły akcji zostaną wkrótce oficjalnie podane. Zebrana kwota z pewnością wzrośnie gdyż nasz częsty gość - Pani Anna Dobrowolska z Krzywej (niestety nieobecna na spotkaniu w Zdyni) przekazała łemkowską krywulkę, z której dochód ze sprzedaży portal przeznaczy na remont krzyża w Lipnej. Poniżej link do aukcji sprzedaży łemkowskiej krywulki wykonanej przez Annę Dobrowolską: Aukcja łemkowskiej krywulki.

Niedzielny poranek przywitał wszystkich rześką aczkolwiek mglistą pogodą. Goście po śniadaniu (jedni wczesnym inni baaaardzo późnym) udali się jeszcze na krótkie wycieczki po okolicy by rozpocząć powrót do domów w różnych rejonach Polski. Do zobaczenia za rok w Zdyni...na jedenastym spotkaniu miłośników Beskidu Niskiego.

Organizatorzy (i uczestnicy zapewne też) składają podziękowania wszystkim prelegentom za poświęcony nam czas oraz ciekawe wykłady.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.