W ramach nagrody za udział w Konkursie Ekologicznym dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów odbyła się wycieczka do Centrum Promocji Leśnictwa i zagrody żubrów.
Jak co roku gmina Dukla przeprowadziła wspólnie ze szkołami Konkurs Ekologiczny, podzielony dla szkół podstawowych i gimnazjów. Dla uczestników, w ramach nagrody za udział, przygotowano wycieczkę do Mucznego, do Centrum Promocji Leśnictwa i zagrody żubrów.
Na miejscu oczekiwała na uczestników konkursu pani edukator z Nadleśnictwa Stuposiany. Była przewodniczką i pięknie opowiadała o walorach tamtych terenów. Pierwszym przystankiem było zwiedzanie plenerowego muzeum wypału węgla drzewnego, gdzie przy "retorcie" przybliżyła historię i technikę pracy przy wypale.
Kolejny etap wycieczki to pokazowa zagroda żubrów, gdzie z bliska można było podziwiać te wspaniałe zwierzęta. Pani edukator opowiadała jak trafiły one w Bieszczady, jak przebiegała ich hodowla i jak wypuszczano je na wolność. Przy okazji można było obejrzeć jak wygląda karmienie tych zwierząt i jak stado zachowuje się podczas jedzenia (pierwszy jadł najmocniejszy byk).

Konkurs Dukla

Z tego miejsca uczniowie udali się pod Centrum Promocji Leśnictwa, gdzie w nowo wybudowanym obiekcie zwiedzali ekspozycję zwierząt i roślin występujących w Bieszczadach. Podzielono ją na cztery części - cztery pory roku. W pierwszej oglądali m.in. wilki, w drugiej sarny (koziołka i kozę), w trzeciej żubry a w ostatniej dziki, jelenie (byki i łanie) i niedźwiedzie. Najciekawszą roślinką była rosiczka.
Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie drewnianego kościółka pod wezwaniem Św. Huberta, wybudowanego przez leśników i myśliwych w centrum Mucznego. Podziwialiśmy w nim m.in. piękny trzymetrowy żyrandol wykonany ze zrzutów jelenich. Kościółek ten wybudowano bez użycia gwoździ, belki układano jedna na drugą na tzw. zakładkę.
Kolejnym a zarazem ostatnim przystankiem wycieczki było ognisko, przygotowane przy zadaszonej wiacie, gdzie można było usiąść i zjeść kiełbaskę oraz gorącą zupę.
Obok wiaty podziwiali ogromną jodłę – drzewo objęte ochroną jako pomnik przyrody. Wycieczka sprawiła wiele radości uczestnikom oraz przyczyniła się do pogłębienia wiedzy na temat przyrody bieszczadzkich terenów.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.