W Dukli w Liceum Ogólnokształcącym odbyła się uroczystość nadania imienia dra Edwarda Kleina pracowni języka polskiego.
8 stycznia w Liceum Ogólnokształcącym w Dukli miała miejsce uroczystość nadania imienia dra Edwarda Kleina pracowni języka polskiego. W ten sposób uczczono pamięć zmarłego przed 25 laty nauczyciela języka polskiego, pracującego w dukielskim liceum 35 lat.

Spotkanie rozpoczął, a także przywitał przybyłych na uroczystość gości dyrektor Jan Drajewicz. Uroczyste spotkanie prowadziła uczennica dra Kleina, obecnie nauczycielka języka polskiego w LO Dukla Jolanta Wojdyła, która wygłosiła słowo wstępne i przypomniała postać profesora. Zgromadzeni goście, w tym najbliższa rodzina profesora, wysłuchali montażu słowno - muzycznego i tekstów profesora w wykonaniu licealistów LO w Dukli.

W spotkaniu wziął również udział burmistrz Dukli Andrzej Bytnar. Gośćmi spotkania byli także autorzy książki o profesorze  „Edward Klein – pedagog, publicysta” Zdzisław Zaniewicz i Stanisław Kalita. Przypomnieli postać Edwarda Kleina – wybitnego nauczyciela i wychowawcę, wymagającego wiele od swoich uczniów, ale przede wszystkim wymagającego od siebie.

Profesor zachęcał do solidnej nauki, do czytania prasy, prowadził kółko polonistyczne i recytatorskie, przygotowywał swoich uczniów do udziału w licznych konkursach. Bardzo interesował się filmem, na wiele lat związał się z Koszalinem, gdzie corocznie w sierpniu odbywały się Koszalińskie Spotkania Filmowe, celem których było przygotowanie nauczycieli do wykorzystania filmu na zajęciach w szkole. Był jednym z nauczycieli, którzy dostrzeli znaczącą rolę filmu w procesie edukacyjnym. Rozumiał rosnące znaczenie mediów w dydaktyce, zwłaszcza rozwijającej się dynamicznie w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku kinematografii i telewizji. Wielu jego uczniów brało udział w olimpiadach polonistycznych z dużym powodzeniem, a także wielu wybierało polonistykę jako kierunek studiów. Bardzo dużo pisał do czasopism pedagogicznych, dzielił się z innymi swoimi spostrzeżeniami, uważał że nauczyciele nie są wystarczająco opłacani za swoją pracę. Cały czas dokształcał się, w 1982 roku uzyskał tytuł dra nauk humanistycznych w Instytucie Badań Pedagogicznych w Warszawie. Był także opiekunem spółdzielni uczniowskiej działającej w szkole. Był radnym I kadencji odnowionego samorządu terytorialnego. Autorzy książki przytoczyli także szereg ciekawostek dotyczących dukielskiej oświaty.

Uroczystość zakończyło odsłonięcie tablicy pamiątkowej przez Tytusa prawnuka dra Edwarda Kleina.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.