24 stycznia w Sądzie Okręgowym w Krośnie odbyła się kolejna rozprawa w procesie Piotra O. 54-letni mężczyzna został oskarżony przez prokuraturę o usiłowanie zabójstwa dwóch kolegów podczas libacji alkoholowej w Iwoniczu.
Piątkowa rozprawa w Sądzie Okręgowy w Krośnie rozpoczęła się od zeznań dwóch biegłych psychiatrów z Tarnowa, którzy wydali opinię w sprawie poczytalności Piotra O. Biegli odpowiadali na pytania stron w formie wideokonferencji z Sądem Rejonowym w Tarnowie. Na wniosek prokuratora, sąd zdecydował, że ta część rozprawy dotycząca zdrowia psychicznego Piotra O. odbędzie się z wyłączeniem jawności ze względu wrażliwe i prywatne okoliczności, które mogą naruszać jego interes prywatny. Sam oskarżony nie miał nic przeciwko temu, by była ona jawna.

Piotr O. nie zgodził się z opinią biegłych z Tarnowa i podtrzymał swój wcześniejszy wniosek o skierowanie go na obserwację sądowo-psychiatryczną, by opinię mógł wydać inny zespół biegłych. Prokurator był temu przeciwny i takie było też stanowisko sądu.

- Procedura karna mówi, że obserwację sądowo-psychiatryczną przeprowadza się w wypadku, gdy biegli psychiatrzy mają wątpliwości co do tego, czy są w stanie wydać opinię po jednorazowym badaniu. W tej sprawie opinię wydawali biegli z wieloletnim stażem procesowym i opinia zasadnicza jak i uzupełniająca nie zawierają żadnych sprzeczności. Jest jasna i pełna - stwierdził sędzia Artur Lipiński, uzasadniając decyzję sądu. Jednocześnie sąd zdecydował, że w tej sprawie konieczne będzie przeprowadzenie wywiadu środowiskowego dotyczącego oskarżonego.

Sąd Okręgowy w Krośnie
Sąd Okręgowy w Krośnie nie zgodził się na obserwację sądowo-psychiatryczną oskarżonego

Wydarzenia, które doprowadziły 54-letniego Piotra O. na ławę oskarżonych Sądu Okręgowego w Krośnie rozegrały się 14 marca ubiegłego roku w Iwoniczu w drewnianym domu należącym do 61-letniego Mariana W. Oprócz gospodarza i 26-letniego Sławomira Ś. w domu pojawił się Piotr O. W trakcie spożywania alkoholu między mężczyznami miało dojść do nieporozumień. Zdaniem Prokuratury Rejonowej w Krośnie, 54-latek zranił nożem Mariana W. i Sławomira Ś. 61-letni mężczyzna został przewieziony do szpitala, gdzie trafił na blok operacyjny. Rany u 26-latka okazały się niegroźne. W chwili zdarzenia cała trójka była pijana. Piotr O. miał około 2,5 promila alkoholu, Marian W. ponad 2 promile, a Sławomir Ś. 1,2 promila.

Oskarżony nie przyznał się do usiłowania zabójstwa. Twierdzi, że nie zaatakował kolegów nożem. Doszło natomiast do przepychanki i szarpaniny, ale szczegółów nie pamięta, bo był wtedy zbyt pijany.

Kolejna rozprawa ma się odbyć w pierwszym tygodniu lutego.