Stowarzyszenie "Na trakcie węgierskim" z siedzibą w Daliowej zaprasza 18 i 19 września do Jaślisk na wystawę czasową połączoną z konferencją.
18 i 19 września w godz. 9.00-21.00 w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Jaśliskach czynna będzie wystawa czasowa po polskich formacjach granicznych. Zaprezentowanych zostanie około 300 eksponatów, w tym między innymi mundury, nakrycia głowy, zdjęcia, dokumenty, czasopisma, książki, odznaczenia, legitymacje, odznaki, elementy oporządzenia.
W niedzielne popołudnie (19 września) w GOK w Jaśliskach odbędzie się konferencja z prelekcjami wzbogaconymi prezentacjami multimedialnymi o tematyce:
- Straż Graniczna II RP ze szczególnym omówieniem jej organizacji i specyfiki na Podkarpaciu;
- Korpus Ochrony Pogranicza - elitarna formacja strzegąca wschodniej granicy II RP;
- nieme świadectwa historii - wystawa pamiątek po formacjach granicznych, studium charakterystycznych elementów umundurowania i odznaczeń formacji granicznych, omówienie najcenniejszych eksponatów i oprowadzenie po wystawie.
Prelegentami będą: Waldemar Bocheński - prezes Zarządu Stowarzyszenia Weteranów Polskich Formacji Granicznych, ppłk. rez. SG dr Wojciech Grobelski - b. wykładowca w Centralnym Ośrodku Szkolenia Straży Granicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Koszalinie; mjr rez. SG Andrzej Olichwiruk - kolekcjoner militariów, pamiątek po polskich formacjach granicznych i polskich strażach pożarnych; Lesław Wilk - współzałożyciel Prywatnego Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych w Krośnie, które gromadzi, przechowuje, konserwuje, opracowuje historycznie, kataloguje, eksponuje i udostępnia zbiory związane z podkarpackimi polami bitewnymi w latach 1914-1945.
18 i 19 września w godz. 9.00-16.00 będzie również możliwość zwiedzenia Muzeum Regionalnego Kuźnia Tradycji - tak się dawniej żyło w Jaśliskach (nr 126). W muzeum znajduje się m. in. ekspozycja poświęcona Straży Granicznej II RP.

Organizatorem przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie "Na trakcie węgierskim" z siedzibą w Daliowej, a partnerami: Prywatne Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych w Krośnie, GOK Jaśliska i Gmina Jaśliska. Wydarzenie odbędzie się pod patronatem honorowym posła Piotra Babinetza.

Wystawa i konferencja zostały dofinansowane ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego NIEPODLEGŁA.
Jednym z patronów medialnych jest portal terazKrosno.pl

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.