Waleria Janas z Długiego w gminie Jedlicze obchodziła swoje 100. urodziny
Pani Waleria Janas urodziła się 23 lutego 1921 roku w Długiem. Była najmłodszą z czwórki rodzeństwa. Doczekała się trójki potomstwa, sześciu wnuków, dwunastu prawnuków oraz dziewięciu praprawnuków.

Ciężkie czasy


Jubilatka żartuje, że wcale nie odczuwa upływu czasu i nawet zapomniała o swoim wieku. Wspomina czasy ze swojej młodości. Opowiada o pracy w gospodarstwie rolnym, gdzie wszystko trzeba było obrobić za pomocą narzędzi.

- Wtedy nie było traktorów, kombajnów czy samochodów jak dzisiaj. Wszystkie prace wykonywało się własnymi rękami - mówi Pani Waleria. Stulatka opowiada, że we wsi panowała duża bieda, a ludzie musieli pracować w pobliskim dworze. - Dzisiaj, w porównaniu do tamtych czasów żyje się bardzo dobrze - dodaje.

Sekret długowieczności


Jubilatka cieszy się znakomitym zdrowiem. Na potwierdzenie tego przytacza pewną anegdotę. Podczas wizyty w jedlickiej przychodni, pani doktor zwraca się do pielęgniarki: "Jakby tak wszyscy chodzili do lekarza jak Pani Waleria, to cała obsługa poszłaby na bezrobocie.

Za sekret długowieczności uważa wzajemny szacunek między ludźmi oraz jazdę na rowerze. Z uśmiechem opowiada o początkach nauki jazdy na pierwszym jednośladzie. Ten otrzymała w wieku piętnastu lat. Poobijane łokcie i kolana to była codzienność. Rowerem podróżowała przez sześćdziesiąt pięć lat. Jak podkreśla posiadanie roweru w tamtych czasach było ogromnym udogodnieniem i wygodą.

100 lat Pani Walerii Janas
Na zdjęciu od lewej: wnuczka Agnieszka, córka Teresa, synowa Maria, jubilatka Waleria Janas, syn Zbigniew, Burmistrz Jolanta Urbanik, Sołtys Ewa Michniewska

Życzenia od burmistrz Jedlicza


Z okazji 100 urodzin Burmistrz Gminy Jedlicze Jolanta Urbanik złożyła solenizantce 24 lutego wizytę, składając życzenia kolejnych lat w zdrowiu, siły, pogody ducha oraz błogosławieństwa Bożego. Towarzyszyła jej sołtys Wsi Długie Ewa Michniewska, która w imieniu własnym, Rady Sołeckiej oraz Koła Gospodyń Wiejskich w Długiem dołączyła się do życzeń, przekazując upominek w podziękowaniu "za dziedzictwo długowieczności". Życzenia dla Stulatki przesłał także Premier RP Mateusz Morawiecki.