Jesienią w szkole Podstawowej w Długiem odbyła się czwarta wizyta partnerska w ramach projektu Comenius The World is Our Playground, Let’s Share Our Games.
Tym razem przedstawiciele Szkoły Podstawowej w Długiem - nauczyciele Bernarda Furmańska, Jolanta Krawczyk, Krystyna Grzegorska, Małgorzata Juszczyk, Jolanta Nikody i Gabriela Strzelczyk, a także uczniowie klasy VI - Aleksandra Janas, Aleksandra Wodzińska, Oliwia Wiśniowska, Klaudia Maciejowska, Karolina Frydrych i Patryk Mróz wybrali się do miejscowości Nyíregyháza na Węgrzech. W szkole Móricz Zsigmond Általános Iskola Vécsey Károly Tagintézmény uczestnicy projektu z Hiszpanii, Anglii, Turcji i Polski zostali bardzo serdecznie przywitani.

Pierwszy dzień wizyty (poniedziałek) wypełniły głównie sprawy organizacyjne - przyjazd i zakwaterowanie uczniów, którzy korzystali z gościnności węgierskich rodzin.

Comenius The World is Our  Playground, Let’s Share Our Games

We wtorek wszyscy partnerzy projektowi zostali uroczyście powitani przez Dyrekcję oraz społeczność szkoły. Najpierw przedstawiono program artystyczny z tańcami tradycyjnymi, współczesnymi, a następnie wszyscy obecni na sali wykonali tańce węgierskie i tureckie. Kolejne godziny wypełniły prace związane z realizacją zaplanowanych w projekcie zadań. Uczniowie wraz z nauczycielami grali w „Dwa ognie” - polską zabawę. W tym dniu nie mogło zabraknąć prezentacji szkoły, wyposażenia sal lekcyjnych, sposobu prowadzenia zajęć w goszczącej szkole. Nauczyciele mieli okazję, by kolejny raz porównać system edukacji, tym razem w szkole węgierskiej. Ten intensywny dzień zakończyła wspólna, uroczysta kolacja.

Comenius The World is Our  Playground, Let’s Share Our Games

Trzeci dzień wizyty to zwiedzanie Muzeum i Zamku Rakoczego w miejscowości Sárospatak. Zamek Rakoczego jest najstarszym zabytkiem miasta, zaliczanym do najcenniejszych zamków warownych na Węgrzech. Kolejnym miastem był Tokaj, a na zakończenie dnia odbył się bardzo przyjemny rejs statkiem.  

Comenius The World is Our  Playground, Let’s Share Our Games

W czwartek uczniowie i nauczyciele ze szkół partnerskich mieli świetną okazję do integracji z gospodarzami w plenerze, spędzając dzień w skansenie budownictwa ludowego w Sóstó, gdzie wszyscy grali w pozostałe gry wybrane do projektu. Podczas tych zabaw ich uczestnikom towarzyszyła maskotka projektu, która ożywiała troszkę pochmurny i chłodny dzień. Ogromną niespodzianką przygotowaną przez gospodarzy było zorganizowanie kuchni polowej i własnoręczne przygotowanie ragoût, czyli gulaszu z duszonego mięsa z warzywami. Po zajęciach i posiłku zostały przedstawione tradycyjne gry węgierskie z przeszłości. Największym zainteresowaniem cieszyło się chodzenie na szczudłach, rozgniatanie orzecha włoskiego oraz rzucanie z procy do celu kulką ze skarpetek. Następnie grupa Comeniusa przeszła spacerkiem do Zoo, gdzie można było zobaczyć zwierzęta w podzielonych tematycznie strefach: Afryka, Australia, Ameryka Północna, Europa oraz Śródziemnomorski Ogród. Uczniowie zobaczyli również oceanarium i tropikarium. Duży basen z rekinami zrobił na nich naprawdę ogromne wrażenie. Na zakończenie tak miłego dnia zorganizowano dyskotekę, która jeszcze bardziej zintegrowała ze sobą wszystkich uczestników.

Comenius The World is Our  Playground, Let’s Share Our Games

Piątek był ostatnim dniem spędzonym w Nyíregyházie, dlatego też z samego rana cała grupa udała się do Ratusza na spotkanie z burmistrzem, a następnie na spacer po centrum miasta, które posiada wspaniałą architekturę. Po obiedzie wszyscy uczestnicy projektu wyjechali do Budapesztu. Po drodze zatrzymano się w Hungaroring, torze Formuły 1, gdzie odbywa się Grand Prix Węgier. Ogromnym przeżyciem był przejazd tym torem oraz możliwość zobaczenia treningu, który oglądano z zapartym tchem. Po tak ekstremalnych przeżyciach, po dotarciu do Budapesztu w godzinach wieczornych można było ujrzeć piękno tego miasta, które szczególnie okazale prezentuje się właśnie nocą.
Następnego dnia w sobotę gospodarze pokazali nam najważniejsze zabytki oraz miejsca warte zobaczenia w Budapeszcie, mieście, które posiada bogatą historię i swoisty klimat. Po jego zwiedzaniu nastąpiła najsmutniejsza, pełna wzruszeń chwila pożegnania.

Comenius The World is Our  Playground, Let’s Share Our Games

Wizyta partnerska na Węgrzech zapisała się miło we wspomnieniach wszystkich partnerów projektu, a dla uczniów była okazją do posmakowania różnorodności kulturowej i wymiany doświadczeń.

Comenius The World is Our  Playground, Let’s Share Our Games

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.