30 osób może znaleźć miejsce w oficjalnie otwartym i poświęconym 21 października, pierwszym w gminie Jedlicze Domu Pomocy Społecznej.
- Budowa Domu Pomocy Społecznej w Jedliczu jest odpowiedzią na sygnały zgłaszane przez mieszkańców naszej gminy od początku, gdy zostałam burmistrzem - powiedziała podczas uroczystego otwarcia DPS, burmistrz Jedlicza Jolanta Urbanik.

Burmistrz dodała, że jest to pomoc rodzinom, w których są osoby wymagające stałej opieki.

- Sama doświadczyłam tego, co to oznacza dla rodziny, która chce zaopiekować się osobą potrzebującą stałej pomocy, ale nie może tego robić przez całą dobę. Nasz DPS jest właśnie odpowiedzią na takie potrzeby. Jestem przekonana, że będzie to ciepły, pełen dobrego serca i życzliwości dom - zaznaczyła burmistrz Jolanta Urbanik.

Jolanta Urbanik i Jerzy Jagustyn
Budowa DPS w Jedliczu jest odpowiedzią na sygnały zgłaszane przez mieszkańców - mówił podczas otwarcia burmistrz Jedlicza Jolanta Urbanik. Obok dyrektor DPS Jerzy Jagustyn

Podczas uroczystego otwarcia nowy obiekt poświęcił proboszcz parafii Jedlicze, a jednocześnie kapelan DPS, ks. Tadeusz Dec.

Dom Pomocy Społecznej w Jedliczu przeznaczony dla 30 osób, w tym dla 10 pensjonariuszy w podeszłym wieku i 20 przewlekle somatycznie chorych.

- W budynku znalazło się 20 komfortowo wyposażonych pokoi z łazienkami dostosowanymi do potrzeb osób niepełnosprawnych, w tym 10 dwuosobowych pokoi z bezpośrednim wyjściem na zewnątrz do małego prywatnego ogródka oraz 10 pokoi jednoosobowych z balkonami ulokowanymi na piętrze. Docelowo w DPS może być zatrudnionych do 18 pracowników - powiedział Jerzy Jagustyn, dyrektor DPS w Jedliczu.

Otwarcie DPS w Jedliczu
W otwarciu wzięli udział przedstawiciele gmin z powiatu krośnieńskiego

W ośrodku znalazły się też między innymi sale zajęć, pokoje gościnne, sale rehabilitacyjne, gabinet lekarski oraz dyżurka pielęgniarek. Budynek wyposażony zostanie w windę umożliwiającą transport osób leżących w łóżkach.
Z nowego ośrodka będą mogły korzystać osoby nie tylko z gminy Jedlicze.

- Jest też około 20 osób z gminy, które są DPS-ach, często oddalonych wiele kilometrów i rodziny mają z nimi utrudniony bezpośredni kontakt. Są już pierwsi chętni do zamieszkania tutaj, a nabór prowadzi Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Jedliczu - dodał dyrektor Jerzy Jagustyn.

Otwarcie DPS w Jedliczu
DPS w Jedliczu przeznaczony dla 30 osób

Koszt budowy DPS w Jedliczu wyniósł ponad 4 mln zł, z czego ponad 80 procent to dofinansowanie ze środków unijnych.

Inwestycja powstała w ramach projektu "Rewitalizacja obiektów i przestrzeni publicznej Gmin: Jedlicze, Miejsce Piastowe, Chorkówka i Korczyna, zlokalizowanych na obszarze MOF Krosno".