Ponad 70 zawodniczek i zawodników stanęło na starcie 29. już edycji Ogólnopolskiego Biegu Szlakiem Marii Konopnickiej z Żarnowca do Dobieszyna.
Bieg Szlakiem Marii Konopnickiej zorganizowany został przez LKS Victoria Dobieszyn w sobotnie popołudnie, 16 lipca. Zawodniczki i zawodnicy wystartowali spod Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu i po 10 kilometrach zameldowali się na mecie na stadionie w Dobieszynie.

Ogólnopolski Bieg Szlakiem Marii Konopnickiej

Jako pierwszy zrobił to Wojciech Pelczar z Dobieszyna (GUKLA Bratkowice - KPU Krosno), który trasę z Żarnowca do Dobieszyna pokonał w czasie 33 minut i 26 sekund. Drugiego na mecie Pawła Krochmala z Warszawy (Pawko Runner Team) wyprzedził o ponad półtorej minuty. Jako trzeci na metę przybiegli w tym samym czasie (35:40) Dominik Kijowski z Milczy (KB Krościenko Wyżne) i Damian Kic z Rzeszowa (UCL Uniwersytet Rzeszowski). Klasyfikację kobiet wygrała Katarzyna Albrycht z Krościenka Wyżnego (38:58) przed Martą Prajzner z Krościenka Wyżnego (40:02) i Pauliną Szurlej z Haczowa (46:18). Najstarszym zawodnikiem był Zygmunt Łyżnicki z Mszany Dolnej (71 lat), a najmłodszym Jakub Suwała z Krosna (13 lat).

Medale, puchary i nagrody rzeczowe najlepszym w kategorii open, w kategoriach wiekowych oraz wyróżnienia specjalne wręczali: członek Zarządu Powiatu Krośnieńskiego Marcin Józefowicz, zastępca burmistrza Jedlicza Marcin Filip, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Jedliczu Ryszard Dziura, dyrektor Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jedliczu Wojciech Florczak, wiceprezes LKS Victoria Dobieszyn Jakub Olczyk i skarbnik LKS Victoria Dobieszyn Robert Pełdiak.

Spikerami biegu byli Zygmunt Jerzyk, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Jedliczu oraz Grzegorz Cynarski, prezes LKS Victoria Dobieszyn.