W sobotę 25 czerwca na placu przy Szkole Ludowej odbyła się pierwsza edycja imprezy sobótkowej pod nazwą Świętojanki.
Wydarzenie w takiej formie zrealizowano po raz pierwszy. Inicjatorami i wykonawcami przedsięwzięcia byli Burmistrz Gminy Jedlicze oraz pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury w Jedliczu.

Tradycja Nocy Świętojańskiej ma długą i bogatą historię. Zwana także Nocą Kupały przypadała zwykle w trakcie najkrótszego dnia w roku 21/22 czerwca. Święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości, powszechnie obchodzone na obszarach zamieszkiwanych przez ludy słowiańskie. Na południu Polski, Podkarpaciu i Śląsku uroczystość o podobnym charakterze zwie się sobótką lub sobótkami, na Warmii i Mazurach palinocką. Nazwa Noc Kupały, kupałnocka utrwaliła się w tradycji Mazowsza i Podlasia.  W czasie tej magicznej nocy rozpalano ogniska, w których palono zioła. W trakcie radosnych zabaw odbywały się różnego rodzaju wróżby i tańce. W sobotę 25 czerwca Świętojanki odbyły się w Żarnowcu.

Świętojanki w Żarnowcu

Burmistrz Jedlicza Jolanta Urbanik uroczyście rozpaliło ognisko sobótkowe, czym dała hasło do dobrej zabawy. W trakcie wydarzenia odbyło się wiele atrakcji nawiązujących do tradycji świętojańskich. Dr Tadeusz Łopatkiewcz, krótką ale barwną i treściwą pogadanką opowiadał o historii, zwyczajach i tradycji najkrótszej nocy w roku. Nie zabrakło również rękodzieła autorstwa Zofii Kędzierskiej, Marka Więcha i Andrzeja Tarki. Oscylujący w gatunkach Gypsy Hobo Trash Grass Punk'n'roll  The Freeborn Brothers nie pozwolił zbyt długo nikomu spoczywać na ławkach. Rozentuzjazmowana publiczność ruszyła do tańca a temperament zespołu szybko udzielił się wszystkim zgromadzonym wokół ogniska.

Świętojanki w Żarnowcu(fot. Radosław Jermak)

Wielkie brawa i uznanie należą się grupie tanecznej Szasse z Gminnego Ośrodka Kultury w Jedliczu oraz grupie fire show Back Draft, którzy artystycznym ale nienadętym sposobem przenieśli wszystkich w gorący klimat sobótkowej nocy. Widowisko wyreżyserowały instruktor Magdalena Skiba oraz Anna Romańczak z Agencji Artystycznej Scena PRL. Na koniec wydarzenia wystąpił grający muzykę łemkowską zespół A Gdzie To Dawniej Stroiło.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.