W sali Rafinerii Orlen Południe w Jedliczu rozpoczęły się wczoraj uroczystości związane z 70-leciem klubu ZKS Nafta Jedlicze.
Witając gości prezes Artur Czaja przypomniał historię powstania i funkcjonowania klubu. - 70-lecie to piękny jubileusz. To co mamy teraz wynika z tego co było kiedyś. Historia naszego klubu to tak naprawdę 70-lat historii mieszkańców Jedlicza i okolic. Nie ma chyba w Jedliczu rodziny której chociażby jedna osoba nie była związana z klubem - mówił prezes Nafty Jedlicze.
Z kolei burmistrz Jedlicza Jolanta Urbanik pogratulowała prezesowi jubileuszu, wręczyła okolicznościowy grawerton a także przekazała życzenia od wychowanka klubu - piłkarza reprezentacji Polski Sławomira Peszki.

Podczas uroczystości wręczono odznaczenia Podkarpackiego i Polskiego ZPN. Odznakę "Zasłużony dla Podkarpackiego ZPN" otrzymali:
Złotą - Marian Lichoń
Srebrną - Wojciech Jamrogiewicz, Bogusław Młocek, Sławomir Peszko
Brązową - Andrzej Cichoń, Lech Czaja, Wojciech Florczak, Krystian Gębarowski, Robert Gleń, Marcin Guzik, Roman Kopeć, Bartłomiej Smosna, Krzysztof Trochim, Kazimierz ZimaPZPN uhonorował następujące osoby:
Złotą odznaką honorową - Stanisław Smosna
Srebrną odznaką honorową - Andrzej Leśniak, Jan Stanisz, ZKS Nafta Jedlicze
Brązową odznaką honorową - Janusz Czaja

Podkarpacki ZPN reprezentowali wiceprezes Jacek Adamski, Przewodniczący Komisji Odznaczeń Bogusław Szczurek oraz sekretarz Robert Pieszczoch. Medal PZPN otrzymał Janusz Czaja wieloletni działacz klubu oraz Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Krośnie, a Stanisław Smosna odznakę Zasłużony dla Sportu z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Każdy z uczestników jubileuszowego spotkania otrzymał okolicznościowy wazon.

Na sobotę 2 lipca zaplanowany jest towarzyski mecz pokazowy pomiędzy oldbojami Nafty Splast Jedlicze i Karpatami Krosno. (godz. 12:00) i mecz pokazowy seniorów Nafty Splast Jedlicze i Igloopolu Dębica (godz. 14:00).

Historia klubu
Za datę powstania klubu uznaje się dzień 25 lipca 1946 roku. Przyjął on wtedy nazwę Klub Sportowy Gaz. W 1947 roku zmieniono nazwę na KS Nafta Jedlicze. W minionym okresie w wyniku różnych reorganizacji klub przyjmował kolejno nazwy: Unia, Związkowiec i Górnik. Patronat nad klubem obejmuje Rafineria Nafty w Jedliczu i trwa to do roku 2005r.

21-22 sierpnia 1946 KS Nafta bierze udział w pierwszym powojennym turnieju piłkarskim.

26 sierpnia 1946 Rzeszowski Okręgowy Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził rejestrację sekcji piłki nożnej KS Nafta. Została też zatwierdzona przez władze wojewódzkie działalność sekcji piłki siatkowej. 

7 kwietnia 1947 Zatwierdzono roczny plan pracy klubu. Postanowiono powołać nowe sekcje: lekkoatletyczną, koszykówki, łyżwiarską i bokserską.

1950 Rozpoczęto programowe zdobywanie odznak SPO (Sprawny do Pracy i Obrony)

W roku 1951 zgłoszono do rozgrywek sekcję łuczniczą.

Rok 1952 - Drużyna tenisa stołowego kobiet kwalifikuje się do 1/8 finału mistrzostw polski.

W roku 1953 - Drużyna piłkarska awansowała do klasy B. W rozgrywkach o Puchar Polski zdobyła mistrzostwo powiatu krośnieńskiego.

Lata 1961-1969 Wobec braku środków na utrzymanie większości sekcji, pozostają tylko dwie - łucznictwo i piłka nożna.

Lata 1970-1978 Piłkarze nadal grają w klasie A. Juniorzy zdobywają mistrzostwo okręgu w sezonie 1973/1974. Łucznicy na czele z Kazimierzem Chudzińskim plasują się w pierwszej dziesiątce polskich seniorów. Kazimierz Chudziński zostaje powołany do kadry olimpijskiej i narodowej. W 1977 r zdobywa tytuł wicemistrza polski oraz tytuł międzynarodowego wicemistrza Jugosławii.

Lata 1987-1990 Nafta gra w IV lidze pod wodzą trenera Wojciecha Hejnara.

Lata 1991-1993 Coraz dotkliwiej Nafta odczuwa powolne wysychanie źródeł finansowych. Rodzą się różne pomysły związane z utrzymaniem w lidze regionalnej.

Rok 1995 Był to najbogatszy rok w historii Klubu i jego sekcji piłkarskiej. W rozgrywkach Pucharu Polski Nafta wygrywa najpierw finał wojewódzki z KS Bieszczady Ustrzyki Dolne 3:2. Następnie wygrywa w Jedliczu z Polonią Przemyśl 3:1. Nadzieję na rozegranie spotkania z pierwszoligowcem umocniło kolejne zwycięstwo z Hetmanem Zamość 2:0. By zagrać z ŁKS Łódź trzeba było wygrać z Okocimskim Brzesko. Niestety, porażka 1:2 przekreśla nadzieję na dalsze występy w tych rozgrywkach.

Rok 1996 Klub obchodzi jubileusz 50-lecia. 

1996-2006 Ten okres to gra klubu pomiędzy ligą czwartą, a piatą. Także na arenie Pucharu Polski klub nie osiągnął już takich sukcesów jak wcześniej. Ważnym wydarzeniem tych lat był transfer Sławomira Peszki do pierwszoligowego klubu Wisła Płock, z którą zdobywa on Puchar Polski. 

2007/2008 Nafta gra w lidze okręgowej. Forma piłkarzy nie wróży nic dobrego. W obawie przed degradacją do niższej klasy rozgrywkowej, działacze ściągają "legendarnego" już trenera w naszym regionie Trenera, z którym to Nafta osiągała największe sukcesy. Wojciech Hejnar, z niekrytym wzruszeniem powraca na stanowisko trenerskie, a razem z nim duch walki w drużynie. 

2008 Wychowanek Nafty Jedlicze Sławomir Peszko został 831 Reprezentantem Polski w piłce nożnej. W 70 min meczu Irlandia - Polska zastąpił on Rafała Boguskiego. 

Sezon 2008/2009. Od roku 2011 klub pozyskuje nowego sponsora tytularnego firmę SPLAST Sp z o.o. Sp. K. i wraz z tym klub zmienia nazwę na ZKS Nafta-Splast Jedlicze.Nafta pod wodzą trenera Hejnara kończy jesień na 5 pozycji i rysują się perspektywy awansu. W kolejnych latach klub występuje w klasie okręgowej aż do roku 2015 w którym następuje niespodziewany spadek do klasy "A".

Rok 2016 Nafta zaczyna rundę wiosenną na pozycji lidera klasy "A" i zmierza pewnym krokiem do powrotu do klasy okręgowej.

~Zawiedziony

12-08-2020 15:53 0 20

Komu nadal ta na tym zależy, żeby wprowadzać opinię publiczną w błąd, mam na myśli powtarzanie nieprawdy, że Sławomir Peszko jest wychowankiem Nafty Jedlicze, to jest nieprawda. Sławomir Peszko pierwsze kroki w piłkarskiej, jakże bogatej karierze, rozpoczynał w LKS "VICTORIA" Dobieszyn i czy się to komuś podoba czy nie, ale taka jest prawda. Najwyższy czas zacząć tę prawdę przekazywać publiczne, a nie dalej ją zakłamywać.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.