Uczniowie Szkoły Podstawowej w Długiem odwiedzili miejscowość we wschodniej Słowacji w ramach II wizyty partnerskiej.
W dniach 30 września – 5 października 2018 r. dwanaścioro uczniów oraz trzech nauczycieli Szkoły Podstawowej w Długiem gościło w szkole partnerskiej w miejscowości Spišská Nová Ves, położonej we wschodniej Słowacji, w regionie historycznym Spisz. W spotkaniu uczestniczyli również partnerzy z Katalonii i Włoch. Była to już druga wizyta partnerska w ramach projektu Erasmus+, pn. „Once Upon A Time… European Children All Together”

Głównym celem wyjazdu było podjęcie i wykonanie szeregu działań wynikających z planu projektu. Uczniowie szkół partnerskich mieszkali w domach swoich słowackich kolegów. Zostali bardzo gościnnie przyjęci, musieli jednak pokonać barierę językową, z czym świetnie sobie poradzili. Pierwszy dzień wizyty przeznaczony był na podróż i wyjazdy integracyjne ze słowackimi rodzinami, natomiast w pozostałe dni zarówno gospodarze, jak i goście wytrwale pracowali - realizowano kolejne punkty programu pobytu.
Pierwszym wspólnie spędzonym dniem był poniedziałek. Pedagodzy i młodzież z Polski, Włoch i Katalonii zostali uroczyście powitani w słowackiej szkole. Rozpoczęto od słowiańskiego zwyczaju witania chlebem. Później były radosne okrzyki w różnych językach i korowód uczniów z flagami krajów partnerskich, a wreszcie ciekawy program artystyczny w wykonaniu uczniów słowackiej szkoły. Zaskoczyli ciekawymi, dynamicznymi układami tanecznymi i gimnastycznymi. Nieco później uczniowie, podzieleni na grupy, mieli okazję działać twórczo. Zorganizowano dla nich lekcje muzealne, kreatywne zajęcia malowania na szkle, tkactwa i rzeźbiarstwa.

Po przerwie obiadowej wszyscy uczniowie i nauczyciele biorący udział w projekcie udali się do ratusza, umiejscowionego w pięknym zabytkowym budynku, na spotkanie z burmistrzem miasta Spišská Nová Ves. Był to podniosły moment, gdyż słowacki ceremoniał przyjmowania gości jest bardzo uroczysty. Nauczyciele wpisali się do księgi pamiątkowej. Obecni byli także dziennikarze lokalnej telewizji.
Na koniec zaplanowano zwiedzanie miasta i spacer po rynku, który ma kształt soczewki i jest uważany za najpiękniejszy na Słowacji i największy tego typu w Europie. Młodzież ochoczo wspinała się na wieżę kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Jest to największa wieża na Słowacji i można z niej podziwiać panoramę miasta.

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Długiem

Drugi dzień, wtorek, przebiegał bardzo pracowicie. Działania dotyczyły nowych metod czytania i czytania ze zrozumieniem. Uczniowie zostali podzieleni na międzynarodowe grupy i uczestniczyli w zajęciach prowadzonych aktywizującymi metodami. Mieli okazje sprawdzić i rozwijać swoje kompetencje językowe, uczyli się pracy zespołowej, działali twórczo, przeżywali i wyrażali emocje związane z tekstami. Byli bardzo zaangażowani i zaciekawieni, doskonale poradzili sobie z zadaniami. Kolejnym działaniem był konkurs głośnego czytania w języku angielskim. Rywalizowały zespoły, w skład których weszło dwóch uczniów i jeden nauczyciel z każdego kraju. Wszyscy czytali ten sam tekst na czas. Zwyciężyła drużyna z Katalonii, ale wszyscy uczestnicy wykazali się dobrą techniką głośnego czytania.

W środę można było nieco odpocząć po pracowitym wtorku. Dzień ten przeznaczony był na wycieczkę do atrakcyjnych turystycznie miejsc położonych w najbliższej okolicy. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Spiskiego Zamku. Jest to budowla z przełomu XI i XII wieku. U podnóża tego kompleksu zamkowego, uważanego za największy w środkowej Europie, rozciąga się Spiskie Podgrodzie, miasto, którego dzielnicą jest Spiska Kapituła, siedziba biskupów Spiszu, zwana także „Słowackim Watykanem”. Znajduje się tu również kalwaryjski szlak pielgrzymkowy z XVII w. zwany Spiską Jerozolimą. Zabytki te zostały wpisane na światową listę dziedzictwa narodowego UNESCO.
Kolejnym ciekawym miejscem była Mariańska Góra w Lewoczy , gdzie znajduje się Bazylika Marii Panny. Jest to jedno z najstarszych i najważniejszych miejsc pielgrzymkowych na Słowacji. Na końcu zaplanowane było zwiedzanie miasta Lewocza. Z gotyckim ratuszem z XV wieku związana jest legenda „Levočská biela pani”. W pomieszczeniach na piętrze ma obecnie swoją siedzibę Muzeum Spiskie. W Lewoczy pięknym zabytkowym obiektem jest też kościół św. Jakuba, największy na Spiszu, a drugi co do wielkości na Słowacji, w którym można podziwiać najwyższy gotycki ołtarz na świecie.

Czwartek był kolejnym dniem realizacji działań projektowych. Młodzież oraz nauczyciele pracowali nad interaktywnym przewodnikiem prezentującym najpiękniejsze miejsca w okolicy i legendy z nimi związane. Najpierw uczniowie podzieleni na grupy wg narodowości gromadzili, porządkowali, segregowali informacje dotyczące wybranych legend swojego regionu i miejsc z nimi związanych. Później uzupełniali je zdjęciami i linkami odsyłającymi do źródeł internetowych, a następnie wspólnie z nauczycielami tworzyli prezentację multimedialną. Każda z grup zaprezentowała efekty swojej pracy. Efektem końcowym tych działań będzie interaktywny przewodnik „Najpiękniejsze miejsca w moim regionie i legendy z nimi związane”, zawierający informacje dotyczące czterech krajów partnerskich.

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Długiem

Po południu zaplanowano wycieczkę do Słowackiego Raju. Uczniowie wraz z opiekunami udali się na Tomaszowski Widok. Ten szczyt o wysokości 666 m n.p.m. to taras skalny na stoku Doliny Ludmanka. Ponieważ pogoda sprzyjała, można było podziwiać przepiękne widoki na dolinę Białego Potoku i Przełomu Hornadu, a w tle szczyty słowackich Tatr. Uczniowie ochoczo się wspinali, humor im dopisywał, a na szczycie nie tylko podziwiali piękną panoramę Tatr, ale też przeżyli dreszczyk emocji. Wracali zadowoleni, żałując, że wycieczka tak szybko się skończyła.

Piątek był ostatnim dniem wizyty, czasem podsumowań i niełatwych pożegnań. Po ewaluacji działań projektowych wszystkich czekała kolejna atrakcja – wycieczka do ogrodu zoologicznego. Jest to najmniejsze, a zarazem najmłodsze zoo na Słowacji. Zajmuje ono powierzchnię 8,5 hektara i znajduje się w nim ok. 300 osobników z 90 gatunków zwierząt.

Po południu uczniowie z każdej szkoły pod czujnym okiem opiekunów przygotowali tradycyjne potrawy, popularne w ich krajach. Kolorowe stoły z apetycznymi przekąskami kusiły wszystkich. Wkrótce po dokonaniu prezentacji potraw, przystąpiono do degustacji. W tym przyjęciu uczestniczyły także rodziny słowackich uczniów. Apetyt dopisywał, potrawy były smaczne, toteż znikały ze stołu w szybkim tempie. Wieczór upłynął na wspólnej zabawie, przy muzyce dyskotekowej i przyjacielskich pogawędkach. Kiedy nadeszła pora odjazdu, zrobiło się jakoś smutno, pojawiły się łzy wzruszenia. Niektórzy już planowali kolejne spotkania. Pozostaje mieć nadzieję, że przyjaźnie zawarte na Słowacji przetrwają jak najdłużej.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.