W dniach 27.04 - 04.05.2014 r. odbyła się wizyta w ramach partnerskiego programu Comenius 'The World is Our Playground, Let’s Share Our Games' w Manchesterze. Szkołą goszczącą była szkoła The Kingsway School. W wizycie wzięli udział partnerzy projektu z Hiszpanii, Węgier, Turcji i Polski.
Szkoła Podstawowa w Długiem reprezentowana była przez 4 uczniów z klasy VI: Karolinę Liwosz, Miłosza Wąsika, Oskara Kimaka i Kamila Faber, Panią Dyrektor Elżbietę Leszczyńską oraz koordynatora Gabrielę Strzelczyk. Wizyta partnerska w Anglii pod wieloma względami budziła wiele emocji wśród naszych uczniów. Pierwszy lot samolotem, pobyt w domach rodzin goszczących, komunikacja tylko w języku angielskim, poznanie wielu nowych kolegów to tylko niektóre z nich.
W pierwszy dzień po uroczystym powitaniu gości w szkole przez koordynatora projektu w Anglii Pana Alana Phillipsa, dyrektora szkoły i tamtejszych uczniów nastąpiło zwiedzanie budynku szkoły, obserwacja zajęć prowadzonych w wysoce wyposażonych salach. Ciekawostką była "Zielona Szkoła" mieszcząca się na zewnątrz, gdzie uczniowie mają możliwość obserwować przyrodę i doświadczać zjawisk przyrodniczych przy każdej pogodzie, uczyć się ogrodnictwa, występować w amfiteatrze oraz miło spędzać czas na placu zabaw. Pierwszy dzień w szkole to również działania związane z zadaniami projektowymi. Najważniejszym z nich był wspólny udział we wcześniej wybranych tradycyjnych grach. Integrację grupy zakończyła wizyta na kręgielni.

Szkoła Podstawowa w Długiem z wizytą w Manchesterze

Drugi dzień to wizyta w Outwood Primary School, gdzie poznaliśmy metody pracy z najmłodszymi oraz ich środowisko szkolne. Następnie udaliśmy się do Broughton Park, gdzie na profesjonalnym boisku do gry w Rugby Tag trenowaliśmy swoje umiejętności. Ponadto zwiedziliśmy Muzeum Footballu w Manchesterze, gdzie uczniowie interaktywnie sprawdzili swoje umiejętności w piłce nożnej. Kolejnym punktem na naszej trasie było Muzeum MOSI (Muzeum Nauki i Przemysłu), które znane jest z tego, że znajduje się w nim wiele rzeczy znanych z rewolucji przemysłowej, która rozpoczęła się w Manchesterze. Dzień ten zakończył się w bardzo miłej atmosferze, ponieważ zaprezentowane zostały tradycyjne tańce narodowe ze wszystkich krajów partnerskich. Nasi uczniowie zatańczyli poloneza.

W trzecim dniu zostaliśmy zaproszeni na wycieczkę do Liverpoolu, gdzie mogliśmy poznać fenomen grupy „The Beatles” w Muzeum „The Beatles Story” oraz historię Titanica w Muzeum Narodowym w Liverpoolu.
Czwartek był okazją do spotkania się z władzami w Stockport Council. Ogromnym przeżyciem była możliwość zajęcia miejsc najwyższych władz miasta i poznanie historii tego miejsca. Korzystając z wolnego czasu w Trafford Centre, który jest największym domem handlowym w North West odwiedziliśmy przepiękne oceanarium „Sea Life”, gdzie mogliśmy na żywo zobaczyć setki gatunków morskich zwierząt i roślin.

Szkoła Podstawowa w Długiem z wizytą w Manchesterze

Najbardziej emocjonującym dniem okazał się piątek, ponieważ zwiedziliśmy stadion Manchester United Football Club, co dla niektórych naszych uczniów było spełnieniem marzeń. Następnie udaliśmy się na spacer do Tatton Park, jednej z największych spuścizn w Manchesterze, gdzie znajdują się przepiękne japońskie i włoskie ogrody. Tam też bawiliśmy się w kolejne tradycyjne gry.

Na zakończenie pobytu kraj goszczący zorganizował wieczór z dyskoteką oraz wspólnym śpiewaniem piosenek „The Beatles”.

Dziękujemy The Kingsway School za przeżycie wspaniałego tygodnia pełnego wrażeń i doświadczeń. Jak pięknie powiedziała koordynatorka projektu z Turcji Emel Simsek „Byliśmy europejską mozaiką, którą chcieliśmy stworzyć pisząc ten projekt”.