Już w przyszłym tygodniu z ORLEN OIL w Jedliczu trafi na rynek około 1,2 mln płynu do dezynfekcji rąk. Za ogromy wysiłek przy szybkim uruchomieniu produkcji podziękował 17 marca pracownikom spółki w Jedliczu prezydent Andrzej Duda oraz prezes PKN ORLEN Daniel Obajtek.
Kolumna samochodów z prezydentem Andrzejem Dudą przekroczyła bramę dawnej Rafinerii Jedlicze 17 marca o godz. 14.

Prezydent bez udziału mediów zwiedził zakład i podziękował pracownikom za zaangażowanie przy uruchomieniu produkcji płynu do dezynfekcji rąk, którzy pracowali w ostatnim czasie 24 godziny na dobę.

Prezydent Duda w Jedliczu
Kolumna z prezydentem RP wyjeżdża z terenu rafinerii w Jedliczu

Podczas spotkania z dziennikarzami na terenie zakładu ORLEN OIL, prezes koncernu ORLEN Daniel Obajtek podkreślił, że produkcja płynów antywirusowych do dezynfekcji rąk na liniach, gdzie wcześniej produkowany był płyn do spryskiwaczy, została uruchomiona błyskawicznie.

Fragment konferencji prasowej i prezentacji linii produkcyjnej:


- Był to praktycznie wyścig z czasem, ogromne przedsięwzięcie logistyczne i wyzwanie dla nas. W ciągu 10 dni wszystkie służby firmy pracowały na pełnych obrotach: biuro projektów, laboratoria, spółki podległe, spółki techniczne. Trzeba było między innymi zakontraktować i zakupić miliony litrów różnych komponentów zarówno w Polsce jak i za granicą. W tym czasie udało się uruchomić produkcję. Wszystkim pracownikom zaangażowanym w uruchomienie produkcji bardzo dziękuję - mówił prezes PKN ORLEN Daniel Obajtek.

Pierwsza dostawa płynu do dezynfekcji rąk - około pół miliona litrów trafiła do Agencji Rezerw Materiałowych już 13 marca, choć pierwotnie planowano, że nastąpi to 19 marca. Teraz płyn trafia do instytucji publicznych, w tym szpitali, wojska, szkół. Płyny pojawiają się też na stacjach benzynowych, ale bardzo szybko znikają. ORLEN OIL w Jedliczu może tygodniowo produkować 750 tys. litrów na dwóch liniach, które pracują przez całą dobę.

- Ale to nie wszystko. W szybkim tempie budujemy dodatkowe zbiorniki. Dzięki temu w ciągu 8 dni zwiększymy jeszcze wydajność i z zakładu będzie wyjeżdżało około 1,2 mln litrów płynu bakteriobójczego w ciągu tygodnia. Obecnie jest on konfekcjonowany w pojemnikach pięciolitrowych, ale końcem tygodnia zostanie uruchomiona produkcja w opakowaniach o pojemności 1 litra. Pracujemy również nad pojemnikami półlitrowymi - dodał prezes Daniel Obajtek.

płyn do dezynfekcji
Prezes PKN ORLEN Daniel Obajtek zaprezentował linię produkcyjną płynu do dezynfekcji

W marcu zostanie wyprodukowane około 2,5 mln litrów płynu antywirusowego, a w kwietniu już 4,5 mln litrów. Część alkoholu do produkcji, dzięki współpracy z ministrem rolnictwa, trafi z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. W marcu będzie to około 400 tys. litrów, a w kwietniu około 2 mln litrów alkoholu.

Jak powiedział prezes Obajtek, Zarząd spółki ORLEN podjął decyzję o obniżeniu cen paliw na swoich stacjach.

- Chcemy w ten sposób pomóc Polakom, by starali się przesiąść w tym czasie z komunikacji zbiorowej i poruszali się własnymi samochodami. Oczywiście, jeśli muszą się przemieszczać, bo zachęcamy, by zostali w domach. Poczuwamy się do obowiązku, by w tym ciężkim czasie rynek polski był zaopatrzony w paliwa, by wszystkie nasze stacje były otwarte. Wszystkim pracownikom koncernu chciałem powiedzieć, że nie tylko pracują, ale pomagają Ojczyźnie. I za to im dziękuję - stwierdził Daniel Obajtek.