Mamy odpowiedź, jaka jest prawidłowa forma przy odmianie nazwy miasta Jedlicze. Sprawia to problem szczególnie osobom, które przyjeżdżają do tego miasta z zewnątrz.
Komentarze i wątpliwości dotyczące prawidłowej odmiany pojawiają się szczególnie przy okazji wizyt w mieście Jedlicze osób pełniących funkcje publiczne. Przykładem jest choćby marcowa wizyta prezesa PKN ORLEN Daniela Obajtka. Używając nazwy miejscowości mówił "w Jedliczach". Nie jest to zwrot odosobniony, używany szczególnie przez osoby "z zewnątrz". Z kolei mieszkańcy Jedlicza cały czas używają zwrotu "w Jedliczu" i nie uznają stwierdzenia "w Jedliczach", niejednokrotnie traktując jako obrazę ich miasta. Warto wspomnieć, że zwrot "w Jedliczu" używany jest w oficjalnych dokumentach urzędowych.

O pomoc w rozwikłaniu zagadki, która forma jest poprawna, poprosiliśmy Wydawnictwo Naukowe PWN SA.

- Miejscowość koło Krosna, w której znajdują się zakłady Orlenu, nosi nazwę Jedlicze. Jej formą dopełniacza jest Jedlicza (taką podaje Obwieszczenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 4 sierpnia 2015 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części), a zatem jest to rzeczownik rodzaju nijakiego w liczbie pojedynczej (to Jedlicze) odmieniający się np. jak (to) pobocze. Skoro więc mówimy: na poboczu, mówimy też: w Jedliczu - napisała w odpowiedzi Katarzyna Kłosińska z Wydawnictwa Naukowego PWN SA.

Dodała też, że wspomniane obwieszczenie jest dokumentem kodyfikującym formę i odmianę nazw miejscowych i "ostateczną instancją" w tych sprawach.