Doczekali się! W piątek (24 lipca) późnym wieczorem druhowie z OSP w Komborni powitali z pompą nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy.
Średni samochód ratowniczo-gaśniczy zastąpił stara 244, który służył strażakom ochotnikom z Komborni. Trafi on teraz do OSP Korczyna - Sporne.

Volvo do Komborni dostarczyła firma BOCAR z Korbinowa. Jego koszt - podwozie wraz zabudową to 800 tys. zł. Gminie Korczyna udało się pozyskać na jego zakup dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 w kwocie prawie 250 tys. zł. Ponad 540 tys. zł to wkład własny gminy Korczyna. Nie udało się bowiem pozyskać dofinansowania z WFOŚiGW oraz z Komendy Głównej PSP.

Nowy samochód OSP Kombornia

OSP w Komborni działa bardzo prężnie. Trzy i pół roku temu dzięki własnej aktywności, pomocy wójta Jana Zycha druhowie doczekali się nowego lekkiego samochodu Opel Movano, który zastąpił wysłużonego już Żuka.

- Nie spoczęliśmy jednak na laurach. Chcieliśmy wymienić również średni samochód ratowniczo-gaśniczy. Star 244 ma już swoje lata, a my jesteśmy drugą jednostką w gminie, po Korczynie, pod względem liczby wyjazdów. Mamy w pobliżu drogę krajową nr 19, gdzie również wyjeżdżamy do zdarzeń. W tym roku wyjeżdżaliśmy już do ponad 40 zdarzeń: pożarów, czy miejscowych zagrożeń - powiedział Jan Wawrzkowicz, od 24 lat naczelnik OSP w Komborni, jednocześnie sołtys miejscowości i radny Rady Gminy Korczyna.

Jan Wawrzkowicz
Jan Wawrzkowicz - naczelnik OSP w Komborni, sołtys miejscowości i radny

OSP w Komborni liczy obecnie 30 strażaków ochotników, którzy w każdej chwili mogą wyruszyć na pomoc potrzebującym. Członkowie zarządu starają się zainteresować jak najwięcej młodych mieszkańców miejscowości działalnością w szeregach OSP, choć nie jest to łatwe.

- Może magnesem przyciągającym nowy narybek do jednostki będzie ten nowy piękny samochód. To piękne wydarzenie w historii naszej jednostki - stwierdził Mariusz Balawajder, gospodarz OSP Kombornia.

Nowy samochód OSP Kombornia

W gminie Korczyna w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym są trzy jednostki OSP: Korczyna, Kombornia i Iskrzynia.

- W obecnych czasach do wyjazdów potrzebny jest niezawodny sprzęt, będący cały czas do dyspozycji. Moim planem było, by te trzy jednostki miały nowe samochody, choć na pewno są to kosztowne zadania. Ma już Korczyna i Kombornia, a w tym roku otrzyma jeszcze Iskrzynia i też z budżetu gminy dołożymy około 400 tys. zł - powiedział wójt gminy Korczyna Jan Zych.

Zobacz zdjęcia z przywitania nowego samochodu OSP Kombornia: