W minioną niedzielę (22 sierpnia) rolnicy z gminy Korczyna podziękowali za tegoroczne plony.
Gminne święto plonów w Korczynie-Spornem rozpoczęła msza św. koncelebrowana w kościele filialnym pw. Nawiedzenia NMP, której przewodniczył ks. prałat Edward Sznaj, proboszcz parafii w Korczynie, w asyście ks. Piotra Treli, proboszcza z Krasnej oraz ks. Krzysztofa Kwiecińskiego, proboszcza z Iskrzyni. Na zakończenie mszy poświęcone zostały wieńce, po czym korowód dożynkowy prowadzony przez kapelę zespołu ludowego Korczyna przeszedł na plac przy domu strażaka, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.

Obrzęd żniwny zaprezentował zespół ludowy Korczyna pod kierunkiem Agaty Pucykowicz, działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Korczynie. Chleby dożynkowe na ręce wójta Jana Zycha wręczyli starostowie dożynek Urszula Pudło i Przemysław Szklarski z Korczyny-Spornego oraz przedstawiciele miejscowości z gminy Korczyna: Iskrzynia – Daniela Rysz i Józef Wulw, Kombornia – Marzena i Rafał Czapor, Korczyna – Anna Patla i Marian Pelczar, Krasna – Emilia i Edward Pietrasz, Węglówka – Zofia Zielińska i Adam Typrowicz, Wola Komborska – Urszula i Wiesław Łuksa.

Dożynki w Korczynie - Sporne 2021

Delegacje wieńcowe otrzymały okolicznościowe dyplomy oraz statuetki, które wręczyli wójt Jan Zych wspólnie z primatorem Strokowa Ondrejem Brendzą.

Miłym, tradycyjnym już akcentem było również wręczenie dyplomów i statuetek rolnikom z gminy Korczyna. W tym roku uhonorowani nimi zostali: Jolanta i Grzegorz Gonetowie, Renata i Witold Wójtowiczowie, Teresa i Stanisław Wojewodowie, Małgorzata i Zbigniew Rajchowie, Anna i Adam Dzikowiczowie, Zofia i Czesław Mięsowiczowie, Irena i Stanisław Długoszowie, Janina i Tadeusz Kwolkowie, Ewa i Zbigniew Wajdowie, Maria i Adam Źrebcowie, Sylwia i Krzysztof Surmaczowie, Marzena i Rafał Czaporowie. Większa część osób podziękowania odebrała osobiście na dożynkach.

W części artystyczne, oprócz zespołu Korczyna, wystąpili: Gabriela Kmon, Natalia Bęben, Bartłomiej Piwowar oraz Milena Pawłowska.

Dożynki w Korczynie - Sporne 2021

Tegorocznym dożynkom towarzyszyła między innymi wystawa płodów rolnych przygotowana przez Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale – Zespół Doradców w Krośnie, a także wystawa rękodzieła artystycznego klubu „Pod igłą i szydełkiem” działającej przy GOK w Korczynie pod kierunkiem Aurelii Nowosławskiej.

Imprezę prowadził Wojciech Tomkiewicz, dyrektor GOK w Korczynie. Święto plonów w Korczynie-Spornem zakończyła potańcówka z DJ Lenzo.

Organizatorami dożynek byli: wójt gminy Korczyna, Gminny Ośrodek Kultury w Korczynie, Koło Gospodyń Wiejskich w Korczynie-Spornem oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Korczynie-Spornem.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: