W Sanktuarium św. J.S. Pelczara w Korczynie, 8 maja br., obchodzono szóstą rocznicę przyjęcia przez samorząd Powiatu Krośnieńskiego patrona w osobie św. Biskupa Józefa Sebastiana Pelczara.
Uroczystej mszy świętej, odprawionej w intencji Powiatu, pracowników i wszystkich obecnych, przewodniczył i Słowo Boże wygłosił kustosz świątyni ks. prałat Edward Sznaj. W homilii przypomniał świętych wywodzących się z ziemi krośnieńskiej – Cieszcie się i radujcie, że takich mamy orędowników, synów tej ziemi. Dziękujmy Panu Bogu za 6. rocznicę tego wyjątkowego wydarzenia. Dziękujmy Panu Bogu za to co nam wówczas jako wskazówkę pozostawił po sobie abp Józef Michalik, mówiąc do was: „Nie bądźcie tymi, którzy chcieliby, ażeby wam służyć, to wy jesteście po to aby służyć”. Takiej postawy uczy nas Jezus w Wieczerniku. Takiej postawy uczą nas błogosławieni i święci, takie postawy wynieście z dzisiejszego święta.

Tradycyjnie dopełnieniem uroczystości był koncert laureatów VI Powiatowego Konkursu „Śpiewajmy Świętym”, który zorganizowało Starostwo Powiatowe w Krośnie wraz z Zespołem Szkół w Korczynie i Parafią św. J.S. Pelczara. Na konkurs zgłosiło się blisko 60 wykonawców, jury wyłoniło 17 laureatów. Nagrody oraz okolicznościowe dyplomy zwycięzcom przekazali przewodniczący Rady Powiatu Krośnieńskiego Edward Nowak, starosta krośnieński Jan Juszczak, wicestarosta Adolf Kasprzyk, urzędujący członek Zarządu Powiatu Aleksander Mercik, członek Zarządu Powiatu Iwona Stefanik oraz ks. prałat Edward Sznaj.

Obchody Dnia Patrona Powiatu Krośnieńskiego

Koncert zakończył występ Anety Aszlar z Gimnazjum w Korczynie pieśnią „Ave Maria”, która otrzymała dodatkowe wyróżnienie Grand Prix Powiatowego Konkursu. Nagrodę utalentowanej gimnazjalistce wręczył starosta Jan Juszczak, podsumowując uroczystości słowami znanej piosenki Arki Noego „Taki duży, taki mały świętym może być”, która doskonale wpisuje się w obchody Dnia Patrona Powiatu i koncert organizowany z wdzięczności za ustanowienie Patrona Powiatu oraz na chwałę świętym i błogosławionym. Starosta złożył serdeczne podziękowania laureatom za śpiew i zapał, a opiekunom i rodzicom za trud w przygotowanie uczestników i wsparcie młodych ludzi. Słowa podziękowania przekazał także dla współorganizatorów uroczystości, życząc wszystkim obecnym aby nasi patronowie czuwali nad nami i wspomagali nas w codziennym życiu.

Wyniki konkursu:
Szkoły Podstawowe:
I miejsce: Maria Jarosz, SP Sieniawa
I miejsce: Marcelina Gerlach - SP Zalesie
II miejsce: Gabriela Kmon – SP Korczyna
III miejsce: Filip Czopowik – SP Iwonicz
III miejsce: Maria Puz – SP Korczyna
wyróżnienie: Amelia Jaklewicz – SP Wróblik Szlachecki
wyróżnienie: Milena Wacławska – SP Sieniawa
 
Szkoły Gimnazjalne:
I miejsce: Aneta Aszlar – Gimn. Korczyna
II miejsce: Aleksandra Jaślar – Gimn. Sieniawa
II miejsce: Marlena Szmyd-Gimn. Kroś.Wyżne
III miejsce: Sabina Mercik–Gimn. Kroś.Wyżne
wyróżnienie: Katarzyna Such – Gimn. Iwonicz
wyróżnienie: Julia Bondaronek – Gimn. Moderówka
 
Szkoły Ponadgimnazjalne:
I miejsce: Katarzyna Makoś – LO Dukla
II miejsce: Ksena Dubis – ZSGH Iwonicz-Zdrój
III miejsce: Jadwiga Zima – ZSGH Iwonicz-Zdrój
wyróżnienie: Monika Konik – ZS Iwonicz

Oceń artykuł