29 października 2013 r. w Domu Ludowym w Krasnej (Gmina Korczyna) odbyło się IX Spotkanie z Tradycją Polską. Tym razem poświęcone ono było wspomnieniom - jak to w dawnej wsi przygotowywano się do zimy. Grupa obrzędowa działająca przy Szkole Podstawowej w Krasnej zaprezentowała czynności związane z kiszeniem kapusty, przygotowywaniem pogródki, suszeniem owoców.
Wszystko to działo się w niezwykle realistycznej scenografii. Bardzo ciekawie o jesiennych pracach w domu, obejściu i w polu opowiedziała zebranym Pani Maria Marciniak- etnograf z Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Jak na poprzednich spotkaniach tak i teraz nie mogło obyć się bez ludowych śpiewów. Wykonała je grupa obrzędowa, a także dzieci z SP w Krasnej. W pięknej współczesnej piosence o jesieni zaprezentował się absolwent szkoły Bartek Piwowar. Przybyli goście mieli okazję powspominać, jak to drzewiej bywało, a młodsi wzbogacić swoją wiedzę o tym, jak wyglądało w minionych latach życie na wsi jesienną porą. Ksiądz Władysław Kołodziej proboszcz parafii Krasna wskazał w swym wystąpieniu na głęboką duchowość naszych przodków. Rozstrzygnięto konkurs plastyczny „Jesień w domu i zagrodzie” . Uczniowie ze szkół naszej gminy przywieźli wspaniałe prace.

Po raz kolejny spotkali się w Krasnej ci, którzy rozumieją wartość kultury ludowej w życiu narodu i potrzebę przekazywania jej młodemu pokoleniu. Wśród dostojnych gości nie zabrakło Wójta Gminy Korczyna Jana Zycha, Starosty Krośnieńskiego Jana Juszczaka, a także Wicewojewody Podkarpackiego Alicji Wosik.

30 października do Krasnej przyjechali uczniowie ze szkół naszej gminy. Przez chwilę znalazły się w wiejskiej chałupie wśród wielopokoleniowej rodziny. Mogły uczestniczyć w krzątaninie związanej z ostatnimi pracami jesiennymi. Wysłuchały też opowieści gospodarza-dziadka Kazimierza o konnych pracach polowych. O tym, że warto każdą pracę zawierzyć Bogu pięknie opowiedziała babcia Stefania. Goście mieli też możliwość zobaczyć stare narzędzia używane w gospodarstwie i popracować na niektórych z nich.

Wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tych spotkań serdecznie dziękujemy.