Tablicę upamiętniającą generała Stanisława Szeptyckiego odsłonięto w czwartek w Korczynie.
TU MIESZKAŁ GEN. BRONI STANISŁAW SZEPTYCKI 1867-1950 HRABIA, ŻOŁNIERZ WOJSKA POLSKIEGO, DYPLOMATA, MINISTER SPRAW WOJSKOWYCH, PREZES POLSKIEGO CZERWONEGO KRZYŻA - napisano na tablicy.

- Zgromadziliśmy się tutaj dzisiaj aby dokonać odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej generałowi Stanisławowi Szeptyckiemu. Ale tak naprawdę to stoimy tutaj aby oddać hołd wybitnemu Polakowi, żołnierzowi, patriocie - osobie która na zawsze była związana z naszą Ojczyzną - Polską niepodległą - mówił podczas uroczystości Jan Zych, Wójt Gminy Korczyna. - Ta tablica jest symbolicznym darem samorządu gminy Korczyna, która ma przypominać każdemu że tutaj mieszkał generał Stanisław Szeptycki dla którego słowa "Bóg, Honor, Ojczyzna" były najwyższą wartością. Przekazujemy dzisiaj społeczności pomnik historii aby w szczególności młode pokolenia wiedziały o tej wybitnej postaci i tym miejscu ucząc się patriotycznych wartości. Dziękuję wszystkim tym, którzy są inicjatorami dokumentowania historii na naszym terenie - dodał wójt.

Korczyna odsłonięcie tablicy

Tablicę umieszczoną na Dworze Szeptyckich odsłonił Wójt Gminy Korczyna Jan Zych i Maciej Szeptycki - przedstawiciel rodziny gen. Stanisława Szeptyckiego, prezes Fundacji Rodu Szeptyckich a poświęcił ją ks. prałat Edward Sznaj - kustosz korczyńskiego sanktuarium. Pod odsłoniętą tablicą złożono kwiaty a na zakończenie uroczystości w sali multimedialnej odbyła się prelekcja Macieja Szeptyckiego "Bóg, Honor, Ojczyzna".

Korczyna odsłonięcie tablicy

Odsłonięciu tablicy pamiątkowej towarzyszyły poczty sztandarowe Ochotniczej Straży Pożarnej w Korczynie, Gimnazjum i Szkoły Podstawowej.

Stanisław Szeptycki (1867-1950) - polski hrabia, generał major Cesarskiej i Królewskiej Armii, generał broni Wojska Polskiego. W latach 1914-16 dowodził III Brygadą Legionów. Od listopada 1918 r. w Wojsku Polskim, gdzie m.in. był szefem sztabu generalnego, dowódcą Frontu Litewsko-Białoruskiego i dowódcą 4 Armii w 1920 r. W 1923 r. był ministrem spraw wojskowych. Z wojska odszedł po przewrocie majowym w 1926 r. Po zakończeniu II wojny światowej pełnił stanowisko prezesa Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża w latach 1946-1950. Zmarł 9 października 1950 r. w Korczynie, której był ostatnim właścicielem. Pochowany na cmentarzu w Korczynie.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.