Jubileusz 10-lecia Koła "Pod igłą i szydełkiem" odbył się w Korczynie w Dworze Szeptyckich.
15 grudnia w Dworze Szeptyckich w Korczynie odbył się Jubileusz 10-lecia Koła "Pod igłą i szydełkiem". Gośćmi spotkania byli: wójt gminy Jan Zych, dyrektor GOK w Korczynie Wojciech Tomkiewicz, przewodnicząca KGW Maria Jakubik oraz współinicjatorka powstania koła Beata Urbanek.

Inspiracją do zapoczątkowania koła było spotkanie pasjonatek rzemiosła artystycznego w ramach warsztatów "Tradycja żyje wśród nas" w grudniu 2007 roku. Wydarzenie to zaowocowało powstaniem koła "Pod igłą i szydełkiem". I tak się zaczęło. Panie działają w kole pod przewodnictwem Aurelii Nowosławskiej. Już od wielu lat biorą w nim udział osoby, które kochają robótki ręczne. Rozwijają one swoją pasję, wzajemnie ucząc się i inspirując.

Pod igłą i szydełkiem w Korczynie

Jest to grupa nieformalna pań, które tworzą zawsze coś nowego. Gobeliny i hafty krzyżykowe zachwycają oryginalnością, bogatą kolorystyką, niezwykłą precyzją i dokładnością wykonania. Z kolorowych nici wyczarowują przeróżne serwety, bieżniki, obrusy, ale również przepiękne kompozycje kwiatowe, tzw. ikebany oraz obrazy wykonane haftem krzyżykowym, przedstawiające motywy roślinne oraz sceny z życia wiejskiego, emanujące pięknem i niepowtarzalną nastrojowością. W okresie świąt przygotowuje okolicznościowe stroiki, na Wielkanoc wykonuje kolorowe pisanki, na Boże Narodzenie - ozdoby choinkowe.

Pod igłą i szydełkiem w Korczynie

Członkinie koła podkreślają, że szydełkowanie wycisza i uspakaja oraz wkracza się w świat baśniowy gdzie z zwykłych nici i szydełka powstają cuda, cudeńka; poprzez pisanki, baranki wielkanocne oraz serwetki. Są też prace wykonywane techniką decoupage, które polegają na malowaniu danych przedmiotów farbą podkładową, a później naklejaniu różnych motywów kwiatów, mozaik, itp. czerpanych z serwetek lub specjalnych papierów decoupage. Końcowy efekt uzyskuje się dzięki pomalowaniu przedmiotu lakierem bezbarwnym.

Wszystkich chętnych, lubiących robótki ręczne itp. panie zapraszają do uczestnictwa w kole. Koło spotyka się w każdy czwartek o godz. 17:00 w Dworze Szeptyckich w Korczynie, ul. Spółdzielcza 20, (GOK w Korczynie).

Udostępnij ten artykuł znajomym: