W niedzielę 12 sierpnia w Korczynie odbyły się obchody Święta Wojska Polskiego. Głównym punktem uroczystości był apel na placu przed Gminnym Ośrodkiem Kultury.
Piękna, słoneczna pogoda przyciągnęła do Korczyny na obchody Święta Wojska Polskiego i piknik militarny całe rodziny.

uczestnicy uroczystości w Korczynie

Po mszy świętej odprawionej w Sanktuarium św. Józefa Sebastiana Pelczara wszyscy jej uczestnicy przeszli na plac przed Gminnym Ośrodkiem Kultury w Korczynie gdzie odbył się uroczysty apel. Miejsce to wybrano nieprzypadkowo, Święto Wojska Polskiego wprowadzone przez Sejm w 1992 roku nawiązuje do obowiązującego w II Rzeczypospolitej Święta Żołnierza ustanowionego w 1923 roku przez ministra spraw wojskowych gen. broni Stanisława Szeptyckiego. Generał Szeptycki przez wiele lat mieszkał w Korczynie, w dworze gdzie mieści się obecnie Gminny Ośrodek Kultury.

uroczysty apel w Korczynie

W niedzielnej uroczystości wzięły udział liczne poczty sztandarowe ochotniczych straży pożarnych z gminy Korczyna a także Szkoły Podstawowej w Korczynie, pododdział żołnierzy i pracowników Rejonowych Warsztatów Technicznych w Rzeszowie i Lublinie, kompania honorowa 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich i Orkiestra Dęta OSP w Iskrzyni. Udział Rejonowych Warsztatów Technicznych w uroczystości także nie był przypadkowy. Noszą one imię Hetmana Wielkiego Koronnego Mikołaja Kamienieckiego i przejęły tradycje 21 Rejonowych Warsztatów Technicznych które to w 2000 roku otrzymały sztandar ufundowany przez społeczność gminy Korczyna.

uroczysty apel

Ważnym punktem uroczystości było wręczenie aktów mianowania na wyższe stopnie wojskowe i odznaczeń jak również wyróżnień z okazji Święta Wojska Polskiego. Był też Apel Pamięci i salwa honorowa a pod tablicą pamiątkową umieszczoną na budynku Dworu Szeptyckich poświęconą gen. Szeptyckiemu złożono wiązanki kwiatów. Uroczysty apel zakończyła defilada kompani honorowej.

mianowani na wyższe stopnie wojskowe

Obchodom Święta Wojska Polskiego w Korczynie towarzyszył piknik militarny. Na stadionie nie zabrakło rekonstruktorów, pokazu sprzętu wojskowego i atrakcji dla dzieci.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z Korczyny: