Rozgrywany w dniach 14 - 16 września jubileuszowy 15 Wyścig Górski Prządki, podczas którego rozegrane będą finałowe, 11 i 12, rundy Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski będzie najbardziej pasjonującym wyścigiem sezonu.
Dopiero na trasie Korczyna - Rezerwat Prządki rozstrzygnie się tytuł mistrza Polski w klasyfikacji generalnej GSMP. Na opublikowanej liście zgłoszeń, wśród 52 kierowców rywalizujących w GSMP znaleźli się obaj pretendenci do tytułu: prowadzący po 10 rundach Michał Ratajczyk (Mitsubishi Lancer EVO IX 7 Motorsport) i ustępujący mu zaledwie o jeden punkt, ubiegłoroczny mistrz kraju, Waldemar Kluza (Skoda Fabia S2000).

Aż do ostatniego podjazdy wyścigowego czekać będziemy także na informację, kto zajmie najniższy stopień podium: Szymon Łukaszczyk (Mitsubishi Lancer EVO V), Mariusz Stec (Ford Fiesta Proto Stecmotorsport) czy Tomasz Myszkier (Skoda Fabia WRC).

W Korczynie pojawią się obaj kierowcy Mitsubishi Lancerów z teamu Borg Warner Racing, którzy już zapewnili sobie tytuły mistrzowskie w Grupach A (Szymon Piękoś) i N - Karol Krupa, któremu wystarczy tylko jedna ukończona runda.
Na trasie nie zobaczymy lidera grupy E-0/PL Mariusza Białego (BMW E 30 320), za jego plecami toczyć się będzie walka o kolejne miejsca w klasyfikacji grupy, podobnie zresztą jak w grupach N i A.
Wojciech Koczeski, który w dotychczas rozegranych 10 rundach GSMP Historycznych zdobył komplet punktów, nie pojawi się w Korczynie, o srebro i brąz powalczą Wojtek Myszkier (VW Golf GTi) i Marcin Kacperek ( BMW E 30 318).
Pomiędzy podjazdami GSMP, na trasie wyścigu pojawi się 8 kierowców rywalizujących w pierwszej edycji amatorskiego Pucharu Podkarpacia w Jeździe na Regularność w Wyścigach Górskich.

Sukces realizacji imprez motorsportowych na Podkarpaciu w dużej mierze jest efektem dobrej współpracy organizatorów z Automobilklubu Małopolskiego z samorządami wszystkich szczebli. Podobnie rzecz ma się w Gminie Korczyna, do której warto przyjeżdżać nie tylko przy okazji kibicowania wyścigom.

wyścig Prządki

Jan Zych, wójt Gminy Korczyna: - Serdecznie witam i pozdrawiam zawodników oraz kibiców 15 Wyścigu Górskiego PRZĄDKI 2018. W imieniu społeczności Gminy Korczyna serdecznie dziękuję organizatorom, zawodnikom oraz kibicom za 15 lat niepowtarzalnych emocji sportowych, jakie niesie ze sobą Wyścig. Arena zawodów to miejsce, które przyciąga do siebie nie tylko unikalną przyrodą i krajobrazem, ale także otwartością, zaradnością i dobrym klimatem, jaki tworzą mieszkańcy gminy.
To także ciekawy zakątek, który chętnie odwiedzają turyści szukający spokoju i wytchnienia na łonie natury z wieloma ważnymi osobliwościami przyrody, historii i kultury. Zapraszamy w nasze strony. Tutaj każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie!


Zarówno kibice obecni na wyścigu, jak i obserwujący wydarzenie poprzez Internet, będą mogli oglądać wydarzenia na trasie pokazywane przez rozstawione kamery internetowe, dostępne będą także wyniki on-line. Aktywne będą także profile Facebookowe wyścigu, GSMPpzm, zawodników oraz profile kibiców wyścigów górskich.

Relacje i wyniki na żywo:
www.gsmp-korczyna.cba.pl, www.wyniki-online.pl/
Wideo na żywo z kamer: korczyna.net.pl/kamery

Zlokalizowana koło Krosna trasa liczy 4540 metrów, różnica wzniesień wynosi 153,5 m. Dotychczas najszybciej pokonał ją w 2014 Rafał Grzesiński, osiągając wynik 1:49,236. W wyścigu Prządki sześciokrotnie tryumfował Mariusz Stec, w pierwszej edycji imprezy, w 2004 w obu rozgrywanych wtedy rundach zwyciężył Jarosław Hebzda.

Zawody rozpoczną się w piątek 14 września Odbiorem Administracyjnym i Badaniem Kontrolnym na Rynku w Krośnie. BK towarzyszyć będzie coroczne rodzinnej imprezie „Świet(L)ne Miasto”, upamiętniającej zapalenie lampy naftowej przez Ignacego Łukasiewicza.

wyścig Prządki

Podczas rozgrywanych w sobotę 15.09 i niedzielę 16.09 zawodów kibice będą przewożeni busami z okolicy startu do położonych przy trasie stref kibica. Parkingi dla kibiców rozlokowane będą w dotychczasowych miejscach: w rejonie Rynku w Korczynie, przy stacji Orlen oraz na DW 988 od strony miejscowości Węglówka.

Trasa wyścigu będzie zamknięta dla ruchu w sobotę i niedzielę od g. 6.30 do 20.00

Nad bezpieczeństwem kibiców i zawodników czuwać będzie ponad 120 osób, do dyspozycji organizatorów będą 2 wozy ratownicze, 3 ambulansy, 3 wozy strażackie i 3 lawety.