Prace przy budowie wieży widokowej w Czarnorzekach znajdują się już na bardzo zaawansowanym etapie. Nie wykluczone, że wszystko będzie gotowe do końca maja.
Obiekt powstaje w ramach projektu „Karpackie widoki na transgranicznym szlaku turystycznym Korczyna - Stropkov”. Jego liderem jest gmina Korczyna w partnerstwie ze słowackim miastem Stropkov z kraju preszowskiego.

- Obecnie gotowy jest budynek główny z zadaszeniem, pod którym znajdował się będzie punkt widokowy. Pozostały jeszcze schody zewnętrzne, altana dla turystów, brama wejściowa i ostateczne prace wykończeniowe – podsumowuje obecny stan budowy Jan Zych, wójt gminy Korczyna.

Oprócz wieży widokowej w Czarnorzekach, wspólnie z partnerami słowackimi planowane jest wytyczenie ponad 34-kilometrowego szlaku rowerowo-turystycznego wraz z budową infrastruktury towarzyszącej.

- W Stropkovie powstanie kolejna wieża widokowa i drewniana altana. Obiekty te doskonale wpiszą się w istniejącą sieć atrakcji turystycznych na terenie Pogórza Karpackiego i z pewnością przyciągną turystów – podkreśla Wojciech Tomkiewicz, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Korczynie.

wieża widokowa w Czarnorzekach

W ramach projektu ma powstać także aplikacja mobilna w trzech językach, (polskim, słowackim i angielskim), dzięki której turyści będą dysponowali mobilną bazą danych o najciekawszych miejscach okolic Korczyny i Stropkova. Zaplanowano również polsko-słowackie wydarzenia kulturalne i sportowo-rekreacyjne po obu stronach granicy.

- Obecnie intensywnie śledzimy doniesienia służb sanitarnych związane z sytuacją epidemiologiczną w Polsce i na Słowacji. W zależności od rozwoju sytuacji, wspólnie z partnerami słowackimi oraz Wspólnym Sekretariatem Technicznym w Krakowie, podejmować będziemy decyzje dotyczące dotrzymania lub zmiany terminów realizacji kolejnych zadań projektu, szczególnie tych, w których uczestniczyć będą mogli mieszkańcy – dodaje dyrektor Wojciech Tomkiewicz.

Całkowita wartość projektu wynosi 441 108,14 EUR, z czego 85% wydatków pokryta zostanie ze środków Unii Europejskiej.