W środę 24 stycznia w Krośnie rozpoczną się konsultacje społeczne dotyczące zmiany granic miasta. Włodarze sąsiednich gmin zapowiadają walkę o tereny po dawnym lotnisku "Iwonicz".
Mieszkańcy Krosna ponownie będą mogli wypowiedzieć się w sprawie zmiany granic miasta. 24 stycznia rozpoczną się konsultacje społeczne w tej sprawie. Miasto ma w planach przyłączenie powierzchni blisko 122 ha znajdującej się obecnie w granicach administracyjnych Gminy Krościenko Wyżne i Gminy Miejsce Piastowe.

Konsultacje społeczne w sprawie zmiany granic były już prowadzone w ubiegłym roku. Dlaczego organizowane są po raz drugi? - Konieczne jest ponowne zebranie opinii mieszkańców, gdyż zmniejszył się obszar, który planujemy przyłączyć do Krosna - informuje prezydent Krosna Piotr Przytocki. Tuż przed wyborami samorządowymi w 2018 roku włodarze porozumieli się i wypracowali kompromis. Po zmianie granic miasto miało odsprzedać sąsiednim gminom tereny, którymi byli najbardziej zainteresowani. Do Gminy Krościenko Wyżne miał trafić obszar blisko 19 ha, a do Gminy Miejsce Piastowe - 11 ha.

- Jest to rozwiązanie słuszne, optymalne, uwzględniające interesy i potrzeby rozwojowe wszystkich sąsiadów. Jeśli chodzi o Krosno, porozumienie wypracowane z poprzednimi wójtami zostanie dotrzymane - mówi prezydent Piotr Przytocki. Z kolei dr Tomasz Soliński, zastępca prezydenta Krosna podkreśla, że takie rozwiązanie to szansa dla sąsiednich gmin. - Obszar byłego lotniska zostanie podzielony w taki sposób, że każda z trzech gmin bezpośrednio na nim skorzysta. Tereny byłego lotniska, które pozostaną w granicach sąsiednich gmin i zostaną przez te gminy odkupione od Krosna, władze będą mogły wykorzystać w sposób zgodny z zapotrzebowaniem - na przykład przeznaczyć dla inwestorów i czerpać korzyści w postaci podatków, nowych miejsc pracy w gminie.

Sytuacja zmieniła się po wyborach samorządowych. Nowi włodarze Gminy Miejsce Piastowie i Gminy Krościenko Wyżne nie zgadzają się z ustaleniami swoich poprzedników i zapowiadają walkę o tereny byłego lotniska "Iwonicz". - Porozumienie zawarte przed wyborami było moim zdaniem pochopne i nieprofesjonalne. Jest to dla nas temat bardzo ważny, ale nie chcemy tego robić pochopnie, chcemy do tego podejść i podchodzimy rzeczowo i prawnie - mówi Dorota Chilik, wójt Gminy Miejsce Piastowe. Samorządowcy informują o utworzeniu związku gmin i zleceniu sporządzenia raportu o sytuacji prawnej terenu. Jego wyniki mają przedstawić w ciągu kilku najbliższych dni.

Konsultacje potrwają do 28 lutego. Ich wyniki zostaną podane do publicznej wiadomości w formie raportu a do końca marca br. Rada Miasta Krosna złoży do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji wniosek o zmianę granic. Wniosek zostanie złożony za pośrednictwem Wojewody Podkarpackiego, który w ciągu 30 dni wyrazi w tej sprawie swoją opinię. Decyzja dotycząca proponowanej zmiany granic zapadnie do 31 lipca br. Jeżeli będzie pozytywna - Krosno powiększy się z dniem 1 stycznia 2020 r.