5 lipca br. na boisku Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbyły się rocznicowe obchody działalności Gminnego Klubu Sportowego Wisłok Krościenko Wyżne.
28 sierpnia 1994 roku swój pierwszy historyczny mecz na stadionie przy ulicy Sportowej zespół z Krościenka Wyżnego zremisował 1:1 z drużyną Guzikówki Krosno. Nawiązując do tamtego spotkania jeszcze raz do Krościenka zaproszony został zespół z Krosna. Minimalnie lepsi byli krośnianie (3:2). Po meczu obydwie drużyny otrzymały pamiątkowe puchary ufundowane przez Dariusza Sobieraja, wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Podkarpackiego.

20 lat GKS Wisłok Krościenko Wyżne

O godz. 12:30 odbyło się uroczyste otwarcie obchodów, głos zabrał wieloletni działacz sportowy klubu, Adama Buczyński, będący w pierwszych latach działalności klubu komentatorem meczy. 5 lipca 2014 roku kibice ponownie mogli usłyszeć głos swojego dawnego sprawozdawcy, który przez 20 minut pięknie opowiadał o początkach działalności klubu, trudnych warunkach treningowych, wielkim zapale i oddaniu członków stowarzyszenia. Przypomniał sylwetki wielu osób zaangażowanych w budowę wymarzonego stadionu, wymieniając działaczy, którzy odeszli już na zawsze, a również poświęciły wiele swoich dni dla klubu. Słuchając p. Adama przez chwilę można było zamknąć oczy i przenieść się z powrotem do minionych czasów.

20 lat GKS Wisłok Krościenko Wyżne

W następnej część uroczystości skarbnik stowarzyszenia Rafał Przymusiński w imieniu Zarządu Klubu wręczył pamiątkowe statuetki zaproszonym gościom i w kilku słowach dziękował każdemu z osobna za pomoc i współpracę z klubem. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. wójt Gminy Krościenko Wyżne Jan Omachel i przewodniczący Rady Gminy Antoni Dębiec, którzy przekazali na ręce prezesa Wisłoka Eugeniusza Pelczara okolicznościowy wazon i złożyli serdeczne gratulacje oraz wyrazy uznania za dotychczasową działalność klubu.

Kolejnym punktem obchodów był towarzyski mecz piłki nożnej oldbojów z Krościenka Wyżnego. W jednym drużynie znaleźli się piłkarze którzy jako pierwsi reprezentowali 20 lat temu klub w rozgrywkach piłkarskich. Przeciwnikami byli występujący w barwach Wisłoka a dzisiaj oldboy’e np. PELMET Krościenko Wyżne. Po zaciętej walce na boisku minimalnie lepsi okazali się "młodsi oldboje" PELMETU i pokonali zespół Antoniego Dębca 2:1. Zwycięskie bramki strzelili Witek Hawrot i Grzgorz Borkowski natomiast bramkę honorową dla swojego zespołu zdobył Piotr Marszałek. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowy puchar od Dariusza Sobieraja.

20 lat GKS Wisłok Krościenko Wyżne

Tuż po zakończeniu meczu Kazimierz Greń, Prezes Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej i Przewodniczący Komisji Odznaczeń Podkarpackiego ZPN Bogusław Szczurek wspólnie z Prezesem OZPN w Krośnie Janem Ciupką wręczyli odznaczenia "Zasłużony dla Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej". Otrzymali je:
- Brązową: Stanisław Haręzga, Mieczysław Hebda, Kazimierz Marszałek, Mariusz Nowak, Robert Sokołowski, Szczepan Sowa, Władysław Zając, Paweł Zajdel;
- Srebrną: Józef Dębiec, Kazimierz Fejkiel, Stanisław Fejkiel, Stanisław Gunia, Mieczysław Kielar, Bożena Kuźnar, Tadeusz Liput, Jan Lorenc, Bogdan Mularczyk, Czesław Omachel, Zygmunt Szelc, Mieczysław Zięba;
- Złotą: Mieczysław Dębiec, Zbigniew Kuźnar, Mieczysław Lorens, Tadeusz Pelczar, Eugeniusz Pelczar, Kazimierz Pelczar;
- Honorową: Bolesław Pudłowski.

Kazimierz Greń przekazał również dla klubu Wisłok Krościenko Wyżne piękną pamiątkowa szklaną paterę w postaci boiska piłkarskiego. Jeszcze raz podziękował za pracę wszystkim członkom klubu i pogratulował obiektu sportowego, na którym trenuje i rozgrywa swoje mecze zespół z Krościenka. Na zakończenie głos zabrał Dariusz Sobieraj, który również pogratulował dotychczasowych sukcesów i zapewnił o swoim wsparciu dla działań klubu. Szybkie pamiątkowe zdjęcia z wyróżnionymi działaczami i na boisko wbiegli piłkarze IV ligowej drużyny KS Piast Tuczempy oraz seniorzy GKS Wisłok Krościenko Wyżne. Mimo ogromnej woli walki i wypracowaniu kilku dogodnych sytuacji piłkarze z Krościenka Wyżnego zdołali zdobyć tylko jedną bramkę, tracąc przy tym aż trzy. Zespół Piasta dobitnie potwierdził, że poziom IV ligi jest wyższy od A klasy.

20 lat GKS Wisłok Krościenko Wyżne

Po ostatnim gwizdku, kiedy obydwie drużyny zaczęły opuszczać boisko spiker zawodów "namówiony" przez zebranych kibiców poprosił zawodników o zmierzenie się obydwóch drużyn w wykonywaniu rzutów karnych. Piłkarze chętnie przystali na propozycję (gra się w końcu dla kibiców) i rozpoczęto rywalizację. W "jedenastkach" w ostatniej serii lepsi okazali się gospodarze i ku zadowoleniu wszystkich uznano całą rywalizację jako remis. Przegrana na boisku, ale wygrana w karnych. Ostatnią jedenastkę strzelił prezes Wisłoka, Eugeniusz Pelczar. Mocne uderzenie, podkręcena "lakierkiem" piłka nie dała żadnych szans bramkarzowi Wisłoka, Tomaszowi Barglowi, który musiał wyciągnąć piłkę z siatki. Po zakończeniu emocji sportowych wszyscy jeszcze wiele godzin przy smacznym poczęstunku z grilla i zimnym piwie wspominali ostatnie 20 lat historii klubu. Ostatnim punktem obchodów był pokaz filmu przedstawiającego historię Wisłoka. Nie wszyscy poznawali swoje oblicze, a także sprzęt w którym wówczas występowali.

Jak jeden mąż obiecali sobie spotkanie na Srebrnym Jubileuszu w 2019 roku. Gratulujemy i oczekujemy na zaproszenie.Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: