Po raz siódmy w Krościenku Wyżnym zorganizowany został Koncert Charytatywny "Złote Serca". W tym roku dochód z niego zostanie przeznaczony na rehabilitację i leczenie Oli Czajki. 20-miesięczna dziewczynka urodziła się z achondroplazją - rzadką chorobą genetyczną, zwaną potocznie karłowatością.
Pierwszy koncert charytatywny został zorganizowany w 2013 r. dla Emilki. - Miało to być jednorazowe wydarzenie, ale okazało się, że potrzebujących w gminie Krościenko Wyżne nie brakuje i postanowiliśmy dalej pomagać mieszkańcom w takiej formie - opowiada Tomasz Niżnik, pomysłodawca koncertów "Złote Serca" i przewodniczący komitetu organizacyjnego.

Ciężar organizacyjny wzięła na siebie Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Krościenku Wyżnym oraz Rada Rodziców. Jednak, co podkreśla Tomasz Niżnik, w organizację co roku włączają się wszystkie organizacje, stowarzyszenia, instytucje i firmy, władze gminy, parafie w Krościenku Wyżnym i Pustynach oraz wielu mieszkańców. Z roku na rok koncert ewoluuje. Prezentują się zarówno grupy działające w gminie, jak i zaproszeni goście.

- Chcemy, aby występy były na jak najwyższym poziomie. Edukujemy młodzież, integrujemy mieszkańców. Cele są więc szerokie, nie tylko pomoc konkretnej potrzebującej osobie. W zamian za okazane "Złote Serce" pragniemy coś dać, czy to w formie występów artystycznych, czy choćby upominków z loterii - podkreśla Tomasz Niżnik.

Tomasz NiżnikTomasz Niżnik, pomysłodawca koncertów "Złote Serca" i przewodniczący komitetu organizacyjnego

Z roku na rok koncerty charytatywne przyciągają coraz więcej osób, które w różnej formie chcą wspomagać. Siódmą edycję zorganizowano w niedzielne popołudnie, 17 listopada i dedykowana była 20-miesięcznej Oli Czajce. Dziewczynka urodziła się z achondroplazją, rzadką chorobą genetyczną, zwaną potocznie karłowatością. Choroba objawia się ogólnym zaburzeniem proporcji ciała, skróceniem nóżek i rączek, obniżonym napięciem mięśniowym i przykurczem rąk.

Rodzice Oli, Magdalena i Grzegorz Czajka dowiedzieli się o tym dwa miesiące po urodzeniu córeczki. Później potwierdziły to badania genetyczne. Nie załamali się jednak i podjęli walkę o to, by dziecko mogło samodzielnie się poruszać. Wymaga to jednak codziennej rehabilitacji i opieki wielu specjalistów. Wszystko to jednak jest kosztowne. Szansą dla Oli jest operacyjne wydłużenie kończyn metodą Ilizarowa. Operacja planowana jest na marzec lub kwiecień 2020 r. w specjalistycznej klinice w Poznaniu. Jej szczegóły rodzice poznają w grudniu br. Wiadomo już jednak, że będzie ona kosztowała 200 tys. zł. Rodzice, przy pomocy wielu ludzi dobrego serca chcą zebrać te pieniądze.

- Mimo choroby, świetnie się rozwija, jest śliczną, uśmiechniętą i wesołą dziewczynką. Daje nam wiele uśmiechu i radości. Tak naprawdę nie wyobrażamy już sobie życia bez Oli. Jej choroba została wpisana w nasze życie. Jesteśmy niesamowicie wdzięczni organizatorom za to, że w tym roku pomoc została skierowana dla naszej Oli. Po prostu dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wsparli tę piękną akcję. Pomaga nam wiele osób. Myślimy, że i my w przyszłości będziemy mogli się odwdzięczyć, pomagając innym - powiedzieli Magdalena i Grzegorz Czajka.

zespół GroovinscyPodczas koncertu wystąpił m.in zespół Groovinscy

Koncert rozpoczęły przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego im. Wandy Chotomskiej w Krościenku Wyżnym i Przedszkola Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP w Krościenku Wyżnym, potem dzieci i młodzież z zespołu "Song". Następnie wystąpili zaproszeni goście: "Duet Gajda" (gwiazda X edycji "Mam Talent") wspólnie z Michałem Matuszewskim (finalista XI edycji Must Be The Music), zespół muzyczny SzałπDruty: Łukasz Podkul, Rafał Glazar i Dominik Hebda. Na koniec wystąpili Groovinscy.

Nagłośnienie zapewnił Daniel Jakubowicz, oświetlenie sceny Adrian Ślusarczyk, dokumentację filmową Wacław Żywiec, a zdjęciową Anita Fal.

klub seniora w Krościenku WyżnymPodczas koncertu można było zakupić ozdoby świąteczne

Podczas trwania koncertu można było skorzystać z mini kawiarni z kawą, herbatą przygotowaną przez firmę AM Catering, która bierze udział w akcji od samego początku i ciastami przygotowanymi przez rodziców uczniów Szkoły Podstawowej w Krościenku Wyżnym, Koło Gospodyń Wiejskich z Krościenka Wyżnego i Koło Gospodyń Wiejskich z Pustyn. Z pysznymi ciastami dołożył się również Klub Seniora z Krościenka Wyżnego oraz mieszkańcy gminy. Harcerze prowadzili zbiórkę do puszek.

Tradycyjnie już zorganizowana została "Loteria Fantowa", za przeprowadzenie której odpowiadały Ewelina Panasiuk, przewodnicząca Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Krościenku Wyżnym i Katarzyna Frydrych. Nie zabrakło także kącika rękodzielniczego, na którym prezentowane były prace nie tylko lokalnych artystów, ale i osób spoza gminy, które chciały wesprzeć ten szczytny cel a także atrakcji dla dzieci, w tym malowania twarzy.

Koncert prowadzili już po raz siódmy Katarzyna Marszałek i Radosław Lorens.

Wcześniej przed kościołami prowadzona była zbiórka do puszek a przed kościołem w Krościenku Wyżnym rozprowadzane były ciasta w formie cegiełek. Nad bezpieczeństwem imprezy czuwali druhowie z OSP w Krościenku Wyżnym.

najmłodsi mogli skorzystać z malowania twarzy
Najmłodsi mogli skorzystać z malowania twarzy


Do tej pory, podczas sześciu koncertów "Złote Serce" oraz tegorocznego I Rodzinnego Rajdu Rowerowego dla Krzysia, młodego mieszkańca Krościenka Wyżnego, który musiał wyjechać na specjalistyczne leczenie do Niemiec, zebrano ponad 121 tys. zł.

O wynikach zbiórki poinformujemy wkrótce.

---
Osoby, które nie mogły osobiście uczestniczyć w niedzielnym koncercie mogą wspomóc Olę wpłacając pieniądze na konto Fundacji Otwartych Serc im. Bogusławy Nykiel-Ostrowskiej, której Ola jest podopieczną.
Bank Śląski O/Krosno nr 58 1050 1458 1000 0022 8442 0169 z dopiskiem dla Aleksandry Czajki
Można również przekazać 1% podatku. KRS 0000221146, cel szczegółowy: Aleksandra Czajka
---

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z Krościenka Wyżnego:

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.