52 osoby uczestniczyły w projekcie realizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Krościenku Wyżnym. Była to okazja do poszerzenia wiedzy z zakresu finansów oraz zwiększenie umiejętności korzystania z nowoczesnych technologii.
Wszystkie szkolenia odbywały się przy komputerze, a każdy moduł kończył test sprawdzający. - Uczestnicy zostali podzieleni na pięć grup. Trzy z nich uczestniczyły w szkoleniach w bibliotece w Krościenku Wyżnym, natomiast dwie w filii w Pustynach - opowiada Anita Fal, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Krościenku Wyżnym.

Seniorzy uczyli się finansów w Krościenku Wyżnym


Każda grupa mogła wybrać pięć tematów, spośród dziesięciu: Bank przez Internet. Swobodny dostęp do Twoich finansów gdziekolwiek jesteś; Bezpieczne finanse w sieci. Jak nie dać się oszukać ani wykorzystać w Internecie?; Płatności bezgotówkowe. Jak wygodnie i bezpiecznie płacić, korzystając z nowoczesnych technologii?; Zakupy przez Internet. Jak kupować, nie wychodząc z domu?; Oszczędzanie i inwestowanie. Jak bezpiecznie zarządzać swoimi pieniędzmi?; Kredyt i pożyczka. Jak z nich korzystać?; Przezorny zawsze ubezpieczony. Jak dobrze się ubezpieczyć?; Dziedziczenie. Wiedza, która zapewni spokój Tobie i Twoim bliskim; Zarabianie na emeryturze. Jak zyskać dodatkowy dochód i zwiększyć świadczenie emerytalne?; Bank centralny. Gwarancja stabilności pieniądza.

Seniorzy uczyli się finansów w Krościenku Wyżnym


Uczestnicy kursów uczestniczyli także w wycieczce edukacyjnej do słowackiego Bardejowa. Uroczyste podsumowanie projektu odbyło się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Krościenku Wyżnym. Wzięli w nim udział wszyscy uczestnicy oraz zaproszeni goście, a wśród nich: wójt Mateusz Liput, kierownik Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji Rafał Przymusiński, sołtys Pustyn Stanisław Ziomek. Spotkanie występem uświetniło koło teatralne działające przy Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Krościenku Wyżnym, którego opiekunem jest Katarzyna Marszałek. - Każdy uczestnik otrzymał certyfikat poświadczający ukończenie szkolenia, pendrive oraz poradnik - dodaje Anita Fal.

Seniorzy uczyli się finansów w Krościenku Wyżnym


Za realizację projektu biblioteka otrzymała wyróżnienie przyznane przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Projekt "O finansach… w bibliotece" - 6 edycja jest realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. Realizatorem projektu jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.