Sześć czujników monitorujących jakość powietrza zostało zamontowanych w Krościenku Wyżnym i Pustynach. Jakość można stale kontrolować na stronie internetowej gminy.
Czujniki firmy Beskids dokonują pomiarów pyłów PM 2.5 i PM 10, wilgotności oraz temperatury powietrza. Zostały zamontowane na budynku GRN przy ul. Południowej w Krościenku Wyżnym (wraz tablicą zewnętrzną LED), na budynku domu ludowego w Pustynach (wraz z tablicą LED), a także na dwóch budynkach mieszkalnych przy ul. Północnej i Brzozowskiej w Krościenku Wyżnym oraz na sklepach w Krościenku Wyżnym przy ul. Parkowej i Północnej.

- Pomysł na zakup czujników jest wyjściem naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców naszej gminy. Zgłaszali potrzebę reakcji na palenie w piecach paliwem złej jakości, albo co gorsze odpadami, co wpływa na jakość powietrza. Chcemy mieszkańcom pomóc, a jednocześnie uczulić, że takie osoby szkodzą nie tylko sobie, ale i innym. Mam nadzieję, że zamontowany system jest pierwszym krokiem do tego, aby zadbać o siebie i środowisko i nie palić w piecach byle czym - powiedział Mateusz Liput, wójt gminy Krościenko Wyżne.

Aby sprawdzić jakość powietrza w danym miejscu wystarczy wejść na stronę internetową gminy (link), kliknąć w zaznaczony punkt na mapie, po czym wyświetli się szczegółowa informacja na temat stężenia pyłów zawieszonych PM 2,5 oraz PM 10 oraz opisowa informacja, czy powietrze jest dobre, bardzo dobre, dostateczne, umiarkowane, złe czy bardzo złe.