Blisko 60 mieszkańców Krosna będzie mogło wziąć udział w kolejnym projekcie w ramach rewitalizacji miasta Krosna. Do kogo jest skierowany i na co uczestnicy projektu mogą liczyć?
Miasto Krosno realizuje "Program rewitalizacji Miasta Krosna na lata 2016-2023". W jego ramach wyznaczono obszar rewitalizacji obejmujący fragmenty osiedli Południe i Śródmieście oraz osiedle Tysiąclecia i dzielnicę Polanka. Główne zdiagnozowane problemy na tym obszarze to przede wszystkim duża ilość osób długotrwale bezrobotnych, dużo osób korzystających ze świadczeń pomocy społecznej oraz niska aktywizacja społeczna.

- W ramach programu rewitalizacji ujętych zostało 17 przedsięwzięć. Do tej pory udało się zrealizować bądź rozpocząć 10 z nich - tłumaczy dr Tomasz Soliński, zastępca prezydenta Krosna.

W Lokalnym Centrum Aktywności mieszczącym się w Dzielnicowym Domu Ludowym w Krośnie Polance 24 czerwca poinformowano o kolejnym projekcie w ramach rewitalizacji miasta Krosna.

- Obiekt ten wraz z otoczeniem został zrewitalizowany dla potrzeb mieszkańców dzielnicy oraz części osiedli, które wymagają wsparcia w zakresie rewitalizacji społecznej - mówi Tomasz Soliński.

Tomasz Soliński
dr Tomasz Soliński

Liderem nowego projektu pod nazwą "Aktywizacja społeczna i zawodowa w ramach rewitalizacji miasta Krosna" jest Cech Rzemiosł Różnych w Krośnie przy współpracy Miasta Krosna i Centrum Integracji Społecznej w Krośnie.

- Cech Rzemiosł Różnych w Krośnie jako instytucja zrzeszająca obecnie blisko 100 przedsiębiorców zajmuje się głównie szkoleniem zawodowym młodzieży. Mamy jej jednak coraz mniej, więc podjęliśmy pracę nad przekwalifikowaniem osób dorosłych. Jest to nasz trzeci projekt realizowany w tym celu i łączy się z innym realizowanym wspólnie z Miastem Krosno i Muzeum Podkarpackim w Krośnie - opowiada Marek Kiełtyka, Starszy Cechu Rzemiosł Różnych w Krośnie.

Marek Kiełtyka
Marek Kiełtyka

W ramach projektu z pomocy będą mogły skorzystać osoby bezrobotne lub nieaktywne, zawodowo, korzystające ze świadczeń pomocy społecznej, posiadające orzeczenie o niepełnosprawności. Wsparciem ma być objętych łącznie 56 osób od 18 do 64 roku życia mieszkających w Krośnie, a w szczególności na obszarze objętym rewitalizacją.

Zastępca prezydenta Krosna Tomasz Soliński podkreśla, że nie trzeba posiadać statusu osoby bezrobotnej, nie trzeba być zarejestrowanym w urzędzie pracy, by zgłosić się do tego projektu. Może to być osoba bierna zawodowo, która z jakiś przyczyn nie podejmuje pracy.

- W projekcie będziemy odpowiadać za rekrutację uczestników. Zaplanowaliśmy siedem edycji po osiem osób. W planach mamy między innymi indywidualne poradnictwo psychologiczne, prawne, rodzinne. Wszystko to ma służyć do przygotowania tzw. indywidualnych planów działania i w ich ramach dalszą część będzie prowadził Cech Rzemiosł Różnych - tłumaczy Laura Starowiejska, kierownik Centrum Integracji Społecznej w Krośnie.

Laura Starowiejska
Laura Starowiejska

W Cechu Rzemiosł Różnych będzie prowadzone szkolenie zawodowe w tych zawodach, na które jest największe zapotrzebowanie na pracowników, gdzie pracodawcy zgłaszają nam jakich pracowników poszukują.

- Po ukończeniu szkolenia i zdaniu egzaminu kończącego uczestnik będzie kierowany na sześciomiesięczny płatny staż. Warto też powiedzieć, że uczestniczy projektu mają zwracane koszty dojazdu. Liczymy, że osoby znajdą później zatrudnienie i wyjdą z trudniej sytuacji, w której się znajdują - dodaje Marek Kiełtyka.

Konferencja prasowa poświęcona nowemu projektowi
Konferencja prasowa poświęcona nowemu projektowi

Szczegółowe informacje można uzyskać Lokalnym Centrum Aktywności w DDL w Krośnie Polance przy ul. Decowskiego 46 w czwartek i piątek w godz. 12.00-15.00 (tel. 13 47 43 511), w Cechu Rzemiosł Różnych przy ul. Piłsudskiego 11 od poniedziałku do piątku od 9.00-13.00 (tel. 13 43 116 37) oraz w Centrum Integracji Społecznej przy ul. Mickiewicza 31 we wtorek, czwartek i piątek w godz. 8.00-14.00 (tel. 13 47 43 912).

Wartość tego projektu to nieco ponad 1 mln zł, a wartość dofinansowania z Europejskiego Funduszu Społecznego to ponad 914 tys. zł.

~Nejn

25-06-2020 15:48 6 24

Odpowiadając na pytanie zawarte w tytule: NIE.
Odpowiedz

~Rodzic

25-06-2020 10:31 3 22

Na szkoły niema kasy, a na nierobów są pieniądze.
To dopiero paranoja, jak ktoś chce pracować to pracę znajdzie, a jak nie chce to szkolenie mu nie pomoże.
Dzieci są przyszłością i im należy zapewnić wykształcenie.
Więcej nie piszę bo mi się nóż otwiera w kieszeni jak czytam te brednie o pomocy nierobom!!!


Odpowiedz

~Achtung

24-06-2020 13:20 6 37

Powiem tak: banialuki. Tyle.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.