Narodowy Fundusz Zdrowia Rzeszowie zaprezentował listę punktów drive-thru z informacją, gdzie wykonuje się najwięcej, gdzie najmniej badań na godzinę.

Punkty pobrań wymazów drive-thru na COVID-19 nadal działają


Osoby posiadające zlecenie na badanie wystawione przez lekarza lub inspekcję sanitarną, mogą je wykonać w dowolnym punkcie pobrań zwanych drive-thru. To określenie oznacza często badanie bez wysiadania z samochodu. Na terenie Podkarpacia takich punktów jest 31.

- Pamiętajmy, że badanie należy wykonać jak najszybciej od uzyskania zlecenia. Od dnia zlecenia testu przez lekarza POZ podlegamy 10 dniowej kwarantannie (mamy jednak prawo opuścić miejsce jej odbywania na czas pobrania wymazu oraz dojazdu do punktu mobilnego i z powrotem do domu). Jeżeli wynik testu będzie negatywny i laboratorium wpisze go do systemu, zostaniemy automatycznie zwolnieni z kwarantanny - tłumaczy Rafał Śliż, rzecznik prasowy Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie.

Jakie dokumenty są potrzebne?


Należy zabrać ze sobą dowód osobisty. Jeżeli nie posiadamy dowodu osobistego (nie mamy nr PESEL), w zleceniu zostanie wpisana np. seria i nr paszportu. Nie musimy znać numeru zlecenia ani posiadać jego wydruku, choć jego posiadanie przyspiesza często pracę osób w punkcie pobrań.

Jak się przygotować do badania?


Na badanie należy zabrać ze sobą dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość (ten, którego serię i numer podawaliśmy osobie wystawiającej skierowanie na badanie).
Minimum 2 godziny przed badaniem:
- nie należy spożywać posiłków,
- nie pić,
- nie żuć gumy,
- nie płukać jamy ustnej i nosa,
- nie myć zębów,
- nie przyjmować leków,
- nie palić papierosów.

Jak otrzymać wynik?


Nasz wynik jest widoczny na Internetowym Koncie Pacjenta. Wynik widzi również nasz lekarz POZ. O wyniku badania powinna poinformować nas zatem przychodnia POZ, w której świadczeń udziela nasz lekarz rodzinny.

Gdzie najwięcej, a gdzie najmniej badań w ciągu godziny?


Z przedstawionych danych wynika, że najwięcej badań na godzinę wykonuje Szpital Specjalistyczny w Brzozowie (średnia liczba wymazów na godzinę - 8,8) oraz Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2 w Rzeszowie - 8,1. W przypadku Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II w Krośnie średnia wynosi 4,8. Przykładowo w przypadku szpitala w Strzyżowie średnia to 3,6, w Jaśle 3,5, w Sanoku, 2,8 a Lesku 2,0. Najniższy wskaźnik, bo 0,3 odnotowała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie - 0,3.






Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.