Kto może kierować kombajnem? O obowiązujących zasady poruszania na drodze i obowiązkowym wyposażeniu przypomina naczelnik krośnieńskiej drogówki kom. Krzysztof Belczyk.

Jaka kategoria na kombajn?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kierujący kombajnem musi posiadać przynajmniej prawo jazdy kategorii B. C, C1, D, D1 lub T. Warto pamiętać, że kategoria T uprawnia do kierowania również poza granicami Polski, w odróżnieniu od pozostałych.

Jakie wyposażenie?

Kombajn poruszający się po drodze publicznej musi mieć sprawne oświetlenie zewnętrzne, trójkąt ostrzegawczy zamontowany z tyłu pojazdu, który jest warunkiem udziału w ruchu pojazdów wolnobieżnych. Musi też posiadać sprawny układ hamulcowy i kierowniczy.
Trzeba również pamiętać, że poruszając się po drodze pojazdem tej kategorii, należy obowiązkowo włączyć pomarańczowe światła błyskowe.

Odpięty heder

Komisarz Krzysztof Belczyk, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krośnie tłumaczy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, kierujący kombajnem po drodze publicznej ma obowiązek zdemontowania znajdującego się z przodu pojazdu hedera i przetransportowania go na specjalnym wózku za pojazdem.

- Zdaję sobie sprawę, że demontaż hedera w starszych modelach kombajnów, w przeciwieństwie do nowoczesnych maszyn, zajmuje sporo czasu. Rolnik nie zawsze decyduje się na taką czynność chcąc zaoszczędzić czas i podejmuje próbę przejazdu drogą publiczną myśląc, że nic się nie wydarzy - mówi kom. Krzysztof Belczyk.

Heder powinien być przewożony specjalnym wózku

Niebezpieczeństwo na drodze

Jest to jednak narażenie innych uczestników ruchu drogowego na niebezpieczeństwo. Jak podkreśla naczelnik krośnieńskiej drogówki, poruszanie się z zamontowanym urządzeniem tnącym z przodu kombajnu powoduje, że kierujący łamie podstawową zasadę ruchu drogowego zajmowania tylko prawego pasa jezdni i więcej jak jednego pasa ruchu oraz dopuszczalnej normy szerokości pojazdu.

- O tym, że jazda z hederem z przodu kombajnu powoduje niebezpieczeństwo wszyscy dokładnie wiemy. Urządzenie tnące posiada ostre i wystające krawędzie i w przypadku zderzenia z pewnością zwiększy to niebezpieczeństwo. Ponadto kombajn jadący z niezłożonym hederem może tworzyć duże zatory drogowe i niekiedy kierujący samochodami osobowymi decydują się na niebezpieczne wyprzedzanie, tym samym powodując ogromne zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego - wyjaśnia naczelnik Krzysztof Belczyk.

Do 500 zł mandatu

Kierujący kombajnem, który porusza się po drodze publicznej z urządzeniem tnącym z przodu pojazdu popełnia wykroczenie drogowe i może liczyć z grzywna w postaci mandatu karnego nawet do 500 zł lub skierowaniem wniosku o ukaranie do Sądu Rejonowego.

Apel policji

Policja apeluje o zachowanie zdrowego rozsądku zarówno przez rolników podczas przemieszczania się po drodze publicznej, jak i przez pozostałych kierujących i innych uczestników ruchu drogowego.

- Aby zarówno jedni i drudzy wykazali się zrozumieniem, co w konsekwencji przyczyni się do podniesienia bezpieczeństwa na drogach. Policjanci ruchu drogowego w tym newralgicznym dla rolników okresie będą się bacznie przyglądać, co się dzieje na drogach i w razie potrzeby odpowiednio szybko reagować - zaznacza kom. Krzysztof Belczyk.

~jacek oddawaj heder i snopke

22-07-2021 10:58 5 19

jacek wiem ze to czytasz oddaj heder i snopke ja cie widzialem w komborni jak jechales na traktorze oddawaj inaczej sprawe rozwiazemy oddaj zanim przyjade na jedlicz to zobaczysz oddawaj heder i snopke do kombajna mojego
Odpowiedz

~Kat t

21-07-2021 19:42 3 15

Ale heder na kat b nie można z tylu ciagnac chyba
Odpowiedz

~Kosa z tyłu!!!

20-07-2021 13:48 5 14

To skończy się jazda z kosą z przodu po Dobieszynie i Jedliczu. Już raz mało nie brakło, skończyło się na nerwach. Teraz zadzwonię gdy tylko zobaczę, nie będą narażać ludzi na śmierć czy kalectwo.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.