Czesław Zuber to jeden z najbardziej znanych artystów szkła na świecie, którego prace zdobią muzea między innymi w Paryżu, Nowym Jorku i w Tokio. W Polsce na jego wystawę czekano ponad trzydzieści lat! Od 14 listopada dzieła Zubera prezentowane będą w Centrum Dziedzictwa Szkła. - Takiej szansy na kontakt z wybitną sztuką nie można przegapić - przekonują w CDS.
Światowa kariera "atomowego" szkła

Czesław Zuber tworzy szkło od 40 lat. Początkowo zajmował się projektowaniem szkła użytkowego.
W 1982 r. przeniósł się na stałe do Paryża, gdzie zaczęła się jego przygoda ze szklaną sztuką. Przez lata wypracował swój styl, który przyniósł mu międzynarodowy rozgłos. Dziś należy do światowej ekstraklasy artystów szkła, a jego prace znaleźć można w kilkudziesięciu słynnych muzeach i galeriach na całym świecie.

W pracy artystycznej od początku sięga po technikę, którą stosuje zaledwie kilka osób. Szkło zdobi „na zimo”, łącząc rzeźbę i malarstwo. Znakiem rozpoznawczym Zubera są prace wykonane
z przezroczystych brył, na co dzień wykorzystywanych do produkcji wielkich soczewek, przez które obserwować można reaktory atomowe. Pokrywa je rytami przedstawiającymi baśniowe sylwetki zwierząt i ludzi, a następnie wypełnia intensywnymi barwami – czerwienią, żółcią, zielenią czy fioletem. Dzięki nim dzieła te stają się niezwykle barwne i radosne.

Wielka sztuka w Krośnie

- Choć twórczością Zubera zachwyca się cały świat, w Polsce jest ona bardzo mało znana. Wprawdzie kilka dzieł artysty znajduje się na stałe w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu i Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, jednak jego ostatnia wystawa w kraju miała miejsce ponad trzydzieści lat temu! Było to zanim powstały prace, dzięki którym Zuber stał się sławny – opowiada Stefan Dziadosz z kierownictwa Centrum Dziedzictwa Szkła. W krośnieńskim Centrum prace Zubera oglądać będzie można od 14 listopada 2013 r. do 24 lutego 2014 r. Na wystawie zatytułowanej "Refleksy i refleksje" zgromadzono 25 eksponatów oraz kilkadziesiąt zdjęć pokazujących inne dzieła artysty. Krosno jest ostatnim przystankiem na trasie ekspozycji. Od czerwca do października zobaczyć ją można było w Jeleniej Górze i we Wrocławiu.

- Możliwość zobaczenia szklanych arcydzieł Czesława Zubera w Polsce po tak długiej przerwie jest bardzo ważnym wydarzeniem dla miłośników sztuki w naszym kraju. Tym bardziej cieszy nas, że udało nam się je przywieźć do Krosna. Wraz z nimi zawitała tu sztuka najwyższego światowego formatu. Takiej okazji nie można przegapić – zachęca Dziadosz.

Wernisaż wystawy pt. "Refleksy i refleksje" odbędzie się w czwartek, 14 listopada 2013 r. o godz. 17.30, w sali wystaw czasowych Centrum Dziedzictwa Szkła. Wstęp – bezpłatny.