Zwycięzcą XI Regionalnych Mistrzostw Pierwszej Pomocy o Puchar Przechodni Prezydenta Miasta Krosna zostało Gimnazjum Nr 1 z Krosna.
W piątek (23 marca) w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 w Krośnie odbyła się XI edycja Regionalnych Mistrzostw Pierwszej Pomocy dla młodzieży gimnazjalnej o Puchar Przechodni Prezydenta Miasta Krosna, który to objął honorowy patronat nad konkursem. Do zawodów zgłosiło się 29 zespołów, ale głównie ze względów zdrowotnych (choroby) udział wzięło 23 drużyny ratownicze, w tym jedna ze Słowacji.

zwycięzcy Regionalnych Mistrzostw Pierwszej Pomocy

Jak co roku konkurs składał się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. W części teoretycznej każdy uczestnik pisemnie odpowiadał na 25 pytań testowych z zakresu udzielania pierwszej pomocy i promocji zdrowia. W części praktycznej 3-osobowy zespół szkolny udzielał pomocy przedmedycznej w trzech ogniskach urazowych oraz wykonywał resuscytację krążeniowo-oddechową.

część praktyczna mistrzostw

W tegorocznej XI edycji Regionalnych Mistrzostw Pierwszej Pomocy w klasyfikacji zespołowej najlepsze okazało się Gimnazjum nr 1 w Krośnie. Drugie miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Trześniowie, natomiast na trzecim miejscu uplasowali się gimnazjaliści z Katolickiego Gimnazjum w Krośnie.

udzielanie pierwszej pomocy

Klasyfikacja zespołowa (pierwsza dziesiątka):
1.Gimnazjum Nr 1 Krosno - 154,08 pkt.
2.Szkoła Podstawowa w Trześniowie - 153,5
3.Katolicka Szkoła Podstawowa w Krośnie - 147 pkt.

Najlepsze zespoły w ogniskach urazowych:
1. Zespół Szkół w Orzechówce - "Resuscytacja krążeniowo-oddechowa"
2. Zespół Szkół w Lubli - "Boisko sportowe"
3. Gimnazjum Nr 1 w Krośnie - "Wypadek komunikacyjny"
4. Szkoła Podstawowa w Trześniowie - "Testy"

wręczenie nagród

W części teoretycznej konkursu wygrała Patrycja Wesołowska (Zespół Szkół w Lubli), drugie miejsce zajęła Anna Górniak (Gimnazjum Nr 1 w Krośnie) tuż za nimi na trzecim miejscu znalazła się Marcelina Przybyła (Szkoła Podstawowa w Trześniowie).

Klasyfikacja indywidualna (pierwsza dziesiątka):
1. Patrycja Wesołowska (Zespół Szkół w Lubli) - 21,5 pkt.
2. Anna Górniak (Gimnazjum Nr 1 Krosno) - 20,25 pkt.
3. Marcelina Przybyła (Szkoła Podstawowa w Trześniowie) - 20 pkt.
4. Zuzanna Śnieżek (Gimnazjum w Starej Ws) -19,25 pkt.
4. Julita Pełdiak (Szkoła Podstawowa w Trześniowie) - 19,25 pkt.
6. Alicja Śliwińska (Gimnazjum Nr 1 Krosno) - 19 pkt.
7. Sabina Penar (Gimnazjum w Klimkówce) - 18 pkt.
8. Karolina Bugiel (Gimnazjum w Jedliczu) -17,75 pkt.
8. Sara Kuliga (Gimnazjum w Korczynie) - 17,75 pkt.
10. Wiktoria Mazurek (Gimnazjum w Jasionce) -17,58 pkt.

sprzęt ratowniczy

Przy okazji konkursu odbyła się prezentacja sprzętu i wyposażenia formacji mundurowych. Na szkolnym parkingu zaprezentowali się strażacy z JRG Krosno oraz strażacy ochotnicy z Kobylan. Nie zabrakło policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Krośnie i karetki będącej na wyposażeniu Samodzielnego Publicznego Pogotowia Ratunkowego w Krośnie oraz straży miejskiej.