Dzisiaj o godz. 18.00 z Komendy Miejskiej PSP w Krośnie na Bałkany wyrusza podkarpacki moduł pomp wysokiej wydajności. W tej Komendzie wyznaczony został punkt koncentracji sił i środków modułu pomocy zagranicznej do wyjazdu do Bośni i Hercegowiny.
Polscy strażacy będą przez minimum 2 tygodnie pomagać w usuwaniu skutków potężnej powodzi, która nawiedziła tamten region Europy.
W skład modułu HCP (High Capacity Pomping Module) wchodzi 37 strażaków z województw: podkarpackiego, małopolskiego i śląskiego. Zabierają ze sobą pompy o łącznej wydajności prawie 100 000 litrów/min. Moduł wyposażony jest także w specjalistyczne kontenery, tj. kontener sanitarny z prysznicami oraz kontener kwatermistrzowski. Dzięki ich wyposażeniu tworzy się samowystarczalne obozowisko dla strażaków. Do koordynacji pracy ratowników służy samochód dowodzenia i łączności.

Podkarpacki moduł HCP (High Capacity Pomping Module, czyli Moduł Pomp Wysokiej Wydajności) powstał w 2011 roku i został włączony do wspólnotowego mechanizmu ochrony ludności Unii Europejskiej. Spełnia wszelkie wymagania Komisji Europejskiej pod względem sprzętu i samowystarczalności. Wymogiem jest, by ratownicy jadący na pomoc byli samowystarczalni przez 21 dni, tak by nie stanowić obciążenia dla kraju proszącego o pomoc. Zgodnie z założonymi wymogami strażacy z tego modułu wraz ze sprzętem, w momencie wydania rozkazu wyjazdu muszą być gotowi do wyruszenia w ciągu 12 godzin.

W ubiegłym roku podkarpacki moduł uczestniczył w międzynarodowych ćwiczeniach w Estonii, gdzie w pełni potwierdzili swoją przydatność w usuwaniu skutków powodzi.
W 2010 roku, na Podkarpaciu korzystaliśmy z dwóch tego typu modułów: z Czech oraz Niemiec.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.