Uczniowie Szkół Podstawowych nr 3, 8 i 10 w Krośnie i Szkoły Podstawowej w Bóbrce spotkali się z Marcinem Koziołem, autorem książek dla dzieci młodzieży.
17 października w Oddziale dla Dzieci i Filii nr 4 Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej odbyły się spotkania z Marcinem Koziołem - autorem książek dla dzieci młodzieży. Wzięli w nich udział uczniowie Szkół Podstawowych nr 3, 8 i 10 w Krośnie i Szkoły Podstawowej w Bóbrce.

Krosno biblioteka

Nieszablonowy przebieg spotkania wywarł niesamowite wrażenie na uczestnikach. Był to jednocześnie pokaz multimedialny, show animacyjny i piorunujące (dosłownie) doświadczenie naukowe. To wszystko okraszone błyskotliwą narracją autora, który w oparciu o książkę z serii „Detektywi na kółkach. Skrzynia Władcy Piorunów” prowadził nas przez świat wynalazków Nikoli Tesli, szyfry, kody, detektywistyczne zagadki, przygody bohaterów książki - Toma, który posiada niezwykłą zdolność synestezji, Julki - czternastoletniej detektyw poruszającej się na wózku inwalidzkim i jej asystującego psa Spajka, zwanego również Biszkoptem.

Atrakcją tej multimedialnej lekcji było doświadczenie z kulą plazmową. To prawdziwa szklana kula wypełniona mieszanką gazów szlachetnych, w której wiją się wstęgi wyładowań elektrycznych. Ten wynalazek Nikoli Tesli jest niezwykle widowiskowy i pozwala na bezpieczne przeprowadzanie doświadczeń. Uczestnicy spotkania mogli osobiście wziąć w nich udział. Niektórzy podchodzili do nich z niepewnością ale widok żarówki trzymanej w dłoni i zapalającej się dzięki zbliżeniu jej do kuli czy ruch palca po kuli i przemieszczające się w ślad za nim „świecące włókienka” zrekompensowały wszelkie obawy. W ten sposób dzieci chociaż na chwilę mogły zostać władcami piorunów! Cykl książek „Detektywi na kółkach” został wpisany na Złotą Listę Fundacji ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom.

spotkanie dzieci

Autor rozmawiał z uczestnikami również o swoich innych książkach - o Wombacie Maksymilianie, bohaterze serii książek podróżniczych (seria zdobyła w 2016 roku Nagrodę Magellana za najlepszą książkę podróżniczą dla dzieci), o „Pogodzie dla puchaczy”, serii książek przyrodniczych stworzonej wraz z prezenterem pogody Bartkiem Jędrzejakiem, o „Stajni pod tęczą” dla miłośników koni - to kolejna seria, która powstała wspólnie z Katarzyną Dowbor. Marcin Kozioł jest także ekspertem w dziedzinie mediów elektronicznych.

Stąd w jego dorobku książka „Docent 5 procent i szalona historia komputerów”. Warto wspomnieć w tym miejscu, że nasz gość swoją pierwszą książkę (dla fanów mikrokomputerów) opublikował w wieku piętnastu lat. Jest absolwentem szkockiej szkoły średniej w Gordonstoun, a studia magisterskie ukończył na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Jagielońskim. Jest też stypendystą Towarzystwa Szkół Zjednoczonego Świata i British Science Association.

Marcin Kozioł class=

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „A to książki właśnie” realizowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Partnerstwo dla książki”.