Do 3502 zdarzeń na terenie miasta Krosna i powiatu krośnieńskiego wyjeżdżali w 2019 r. strażacy PSP i OSP. Najwięcej, 2343 było tzw. miejscowych zagrożeń oraz 1001 pożarów.
Obszar działania Komendy Miejskiej PSP w Krośnie obejmuje swym zasięgiem miasto Krosno oraz gminy: Chorkówka, Dukla, Iwonicz-Zdrój, Jaśliska, Jedlicze, Korczyna, Krościenko Wyżne, Miejsce Piastowe, Rymanów i Wojaszówka. Obszar 970 km kwadratowym zamieszkuje około 158 tys. osób.

Tragiczny pożar garażu w Korczynie
Tragiczny pożar garażu w Korczynie

Ochronę przeciwpożarową na tym terenie, oprócz KM PSP w Krośnie (119 funkcjonariuszy), zapewnia 95 jednostek OSP. 20 z nich włączonych jest do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego: Bratkówka, Dukla, Iwonicz, Iwonicz-Zdrój, Iskrzynia, Jaszczew, Kobylany, Kombornia, Korczyna, Krosno - Turaszówka, Krościenko Wyżne, Miejsce Piastowe, Odrzykoń, Posada Dolna, Pustyny, Rogi, Równe, Rymanów, Szczepańcowa i Żarnowiec.

Wypadek w Nowej Wsi
Wypadek w Nowej Wsi

Są również jednostki wpisane do rejestru współpracujących z systemem - Państwowym Ratownictwem Medycznym: Dobieszyn, Głowienka, Iwla, Krosno-Suchodół, Lubatowa, Łączki Jagiellońskie, Milcza, Rymanów-Zdrój, Sieniawa, Sporne, Tylawa, Węglówka. W 2020 r. wpisane zostały do współpracy z PRM jeszcze OSP Krosno - Białobrzegi i Jaśliska.

- W ubiegłym roku strażacy PSP i OSP wyjeżdżali łącznie do 3502 zdarzeń. Był to znaczny wzrost w porównaniu z rokiem 2018, kiedy to odnotowaliśmy 2005 zdarzeń. W 2019 r. najwięcej, bo 2343 mieliśmy miejscowych zagrożeń. Odnotowano także 1001 pożarów, a w 158 przypadkach alarmy okazały się fałszywe - tłumaczył bryg. Zbigniew Nowak, zastępca komendanta miejskiego PSP w Krośnie na sesji Rady Powiatu Krośnieńskiego.

bryg. Zbigniew Nowak z PSP w Krośnie
bryg. Zbigniew Nowak, zastępca komendanta miejskiego PSP w Krośnie

Ze statystyk wynika, że strażacy najczęściej wyjeżdżali do zdarzeń na terenie Krosna - 959 przypadków (217 pożarów, 671 miejscowych zagrożeń, 71 alarmów fałszywych), a następnie kolejno w gminach: Jedlicze (531: 157 pożarów, 360 miejscowych zagrożeń, 14 alarmów fałszywych), Chorkówka (413: 202 pożary, 199 miejscowych zagrożeń, 12 alarmów fałszywych), Dukla (309: 123 pożary, 179 miejscowych zagrożeń, 7 alarmów fałszywych), Wojaszówka (270: 51 pożarów, 215 miejscowych zagrożeń, 4 alarmy fałszywe), Rymanów (261: 93 pożary, 140 miejscowych zagrożeń, 28 alarmów fałszywych), Miejsce Piastowe (258: 63 pożary, 190 miejscowych zagrożeń, 5 alarmów fałszywych), Korczyna (226: 18 pożarów, 203 miejscowe zagrożenia, 5 alarmów fałszywych), Krościenko Wyżne (129: 30 pożarów, 98 miejscowych zagrożeń, 1 alarm fałszywy), Iwonicz-Zdrój (120: 39 pożarów, 71 miejscowych zagrożeń, 10 alarmów fałszywych) i Jaśliska (26: 8 pożarów, 17 miejscowych zagrożeń, 1 alarm fałszywy).

Pożar domu w Lubatowej
Pożar domu w Lubatowej

W dalszym ciągu ogromną plagą były pożary nieużytków rolnych i traw. Najwięcej, bo aż 184 takie przypadki odnotowano w gminie Chorkówka. 134 pożary traw i nieużytków odnotowano w Krośnie, a 127 w gminie Jedlicze.

st. bryg. Mariusz Bieńczak z PSP w Krośnie
st. bryg. Mariusz Bieńczak, komendant miejski PSP w Krośnie

- Dzieje się to pomimo wielu działań prewencyjnych w ramach kampanii społecznej "Stop pożarom traw". W ubiegłym roku strażacy odbyli między innymi 8 spotkań z mieszkańcami powiatu i 61 w szkołach. Informacje pojawiały się też w rozgłośniach radiowych, gazetach lokalnych i portalach informacyjnych. Wydrukowano i rozdano ponad 1000 ulotek - powiedział st. bryg. Mariusz Bieńczak, komendant miejski PSP w Krośnie.

W ubiegłym roku doszło do kilku dużych pożarów i niebezpiecznych zdarzeń, które spowodowały bardzo duże zniszczenia i w których brało udział wiele jednostek straży.

Pożar domu w Szczepańcowej
Pożar domu w Szczepańcowej

7 maja na drodze krajowej nr 19 na pograniczu miejscowości Nowa Wieś i Lipowica, niedaleko Dukli ciągnik siodłowy z cysterną wypełnianą acetonem, na łuku drogi przewrócił się, a przez rozszczelnione, w skutek uderzenia, włazy zbiorników, przewożona substancja rozlała się na jezdnię oraz do przydrożnego rowu i zapaliła się. Jadący z naprzeciwka inny samochód ciężarowy z naczepą, chcąc uniknąć zderzenia, zjechał na pobocze drogi i także się przewrócił. W sunącą na boku i płonącą cysternę uderzył dodatkowo jadący z naprzeciwka samochód osobowy z przyczepką przewożącą dwa motocykle.

Śmiertelny wypadek w Krośnie
Śmiertelny wypadek w Krośnie

W wyniku tego wypadku i zaistniałego pożaru, poszkodowanych zostało ogółem 6 osób, z czego 4 zostały przewiezione do szpitala w Krośnie, a dwie najciężej poszkodowane, z poparzeniami znacznej części ciała, zostały przetransportowane śmigłowcami Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich i Łęcznej. W trwającej niemal 17 godzin akcji ratowniczej brało udział 11 zastępów PSP, 8 zastępów OSP, 9 patroli policji, 6 zespołów ratownictwa medycznego, w tym 2 śmigłowce LPR. Zdjęcia z tego wypadku: Wypadek w Nowej Wsi / Lipowicy, spłonęła cysterna.

Śmiertelny wypadek w Moderówce
Śmiertelny wypadek w Moderówce

W wyniku silnego wiatru i nadmiernych opadów deszczu, które przeszły nad częścią powiatu krośnieńskiego 20 lipca odnotowano 55 zdarzeń związanych z usuwaniem skutków nawałnicy. Najwięcej, bo 44 interwencji odnotowano na terenie gminy Wojaszówka oraz 4 na terenie gminy Korczyna. W gminie Jedlicze oraz na terenie miasta Krosna odnotowano 3 zdarzenia oraz na terenie gminy Chorkówka 1 zdarzenie.

Nawałnica przeszła przez gminę Wojaszówka
Nawałnica przeszła przez gminę Wojaszówka

23 lipca przed godziną 1 w nocy strażacy wyjechali gaszenia pożaru hali produkcyjno-magazynowej przy ul. Pużaka w Krośnie. W akcji gaśniczej trwającej 6 godzin brało udział 60 strażaków i 16 pojazdów pożarniczych, w tym samochód SPGaz z KP PSP Łańcut oraz samochód SCCn 25000 IVECO z KM PSP Sanok. W akcji zużyto 60 metrów sześciennych wody.

Pożar autokarów w zajezdni w Krośnie
Pożar autokarów w zajezdni

1 października po godz. 19.30 wybuchł pożar na prywatnej zajezdni autobusów przy ulicy Tysiąclecia w Krośnie. Ogień z jednego z autobusów bardzo szybko przedostał się na trzy inne pojazdy. Dzięki szybkiej akcji, kierowcom udało się wyjechać kilkoma pojazdami poza obszar pożaru. Podczas pożaru w zajezdni znajdowało się około 50 innych pojazdów. Spłonęły trzy autobusy, dwa zostały uszkodzone. Na miejscu z pożarem działało kilkudziesięciu strażaków z JRG Krosno oraz OSP: Krosno-Białobrzegi, Krosno-Turaszówka, Krosno-Suchodół, Głowienka, Jedlicze, Krościenko Wyżne, Miejsce Piastowe.

Zobacz zdjęcia z działań ratowniczo-gaśniczych w 2019 rok: TUTAJ