Przeżywamy czas pandemii COVID-19. Wiąże się to z dużymi ograniczeniami w życiu codziennym. Przepisy są zaostrzane i zmieniają się. Warto więc sprawdzić, co wolno a czego nie wolno w tym okresie.
Czytelnikom portalu przedstawiamy najczęściej zadawane pytania i wątpliwości związane z obostrzeniami oraz oficjalne odpowiedzi. Zachęcamy Czytelników do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami i wątpliwościami w tym zakresie.

Czy osoba poniżej 18 roku życia może sama wyjść na ulicę?

Nie może. Wszystkie osoby niepełnoletnie nie mogą wychodzić z domu bez opieki osoby dorosłej.

Kto może wyjść z domu?

Każdego obowiązuje zasada, że opuszczenie domu możliwe jest tylko w trzech przypadkach:
- dojazdu do pracy (pracownik, osoba prowadząca swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, ma prawo dojechać do swojej pracy. Ma również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością),
- wolontariatu na rzecz walki z COVID-19 (jeśli osoba działa na rzecz walki z koronawirusem i pomaga potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, może przemieszczać się w ramach tej działalności),
- załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego (można się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa).

Czy można wyjść na spacer?

Aktywność na zewnątrz powinna być ograniczona do minimum. Należy traktować możliwość wyjścia na zewnątrz jako niezbędny środek higieny. Wychodźmy się przewietrzyć wtedy, gdy naprawdę tego potrzebujemy.

Czy można biegać?

Przepisy pozwalają wychodzić z domu m.in. w celu realizacji niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć np. jednorazowe wyjście w celach sportowych. Należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od innych oraz o tym, że powinniśmy uprawiać sport w grupie maksymalnie dwuosobowej (nie dotyczy to jednak rodzin).

Czy można jeździć na rowerze?

Zakazu nie ma, ale wycieczka rowerowa może zostać zinterpretowana jako wyjście z domu bez potrzeby.

Czy można wyjść na spacer do parku lub lasu, czy z dziećmi na plac zabaw?

Ograniczenie dotyczy przebywania na terenach zielonych, pełniących funkcje publiczne. Zakaz dotyczy więc parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych i zoologicznych czy ogródków jordanowskich. Zakaz obejmuje również plaże. Nie będzie można także korzystać z rowerów miejskich.

Czy można wejść do parku, gdy nie ma w nim ludzi?

Nie. Wprowadzony jest całkowity zakaz poruszania się po parkach, bulwarach, ogródkach jordanowskich, ogrodach botanicznych i zoologicznych.

Czy dojeżdżając do pracy muszę mieć zaświadczenie od pracodawcy w razie kontroli?

Nie. W przypadku ewentualnej kontroli należy poinformować funkcjonariuszy o celu podróży: czy jadę do pracy, czy wracam z niej, a także o miejscu wykonywania obowiązków zawodowych.

Czy rolnicy mogą wykonywać swoją pracę normalnie?

Tak. Ograniczenie w przemieszczaniu się nie dotyczy prowadzenia działalności rolniczej, wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej i prac w gospodarstwie rolnym, a także zakupów towarów i usług związanych z tymi aktywnościami (np. zakup nawozów sztucznych przez rolników czy zakup towarów do sklepu spożywczego prowadzonego przez indywidualnego przedsiębiorcę).

Czy mogę dojeżdżać do stajni lub szpitala czy poradni weterynaryjnej w celu opieki nad zwierzętami?

Tak. Taki dojazd wchodzi do katalogu niezbędnych codziennych potrzeb i jest dozwolony.

Czy jeżeli ktoś prowadzi zakład kosmetyczny w domu z dojazdem do klienta, to może kontynuować pracę?

Zamknięte zostają bez wyjątków wszystkie zakłady fryzjerskie, salony tatuażu, piercingu i wykonujące usługi kosmetyczne. Nie można realizować również tych usług poza salonami – np. poprzez wizyty w domach.

Czy sklepy mają obowiązek zapewnić rękawiczki dla klientów?

Sklepy mają obowiązek zapewnienia jednorazowych rękawiczek lub środków do dezynfekcji rąk. Natomiast zalecane jest, żeby również klient we własnym zakresie miał ze sobą rękawiczki.

Czy można wymienić opony?

Tak, Ministerstwo Zdrowia 9 kwietnia wydało zgodę na wymianę opon zimowych na letnie przez osoby, które używają samochodów do dojazdów do pracy i zaspokajania bieżących, codziennych potrzeb.

Czy można myć samochód na myjni?

Działalność myjni bezdotykowych nie została zakazana. Zakazu mysia nie ma, ale taka czynność może zostać uznana jako nieobowiązkowa.

Czy rozpylanie alkoholu lub chloru na całe ciało może zabić nowego koronawirusa?

Nie. Rozpylanie alkoholu lub chloru na całym ciele nie zabije wirusów, które już dostały się do organizmu. Rozpylanie takich substancji może być szkodliwe dla skóry i błon śluzowych (tj. oczu, ust). Zarówno alkohol, jak i chlor mogą być przydatne do dezynfekcji powierzchni, ale należy je stosować zgodnie z odpowiednimi zaleceniami.

Czy suszarki do rąk skutecznie zabijają nowego koronawirusa?

Nie. Suszarki do rąk nie są skuteczne w zabijaniu SARS-CoV-2019. Aby uchronić się przed nowym koronawirusem, należy często myć ręce wodą i mydłem oraz dezynfekować je płynem na bazie alkoholu. Po umyciu rąk należy je dokładnie osuszyć, używając ręczników papierowych lub suszarki na gorące powietrze.

Czy jedzenie czosnku może zapobiec infekcji nowym koronawirusem?

Czosnek to zdrowa żywność, która może mieć pewne właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Jednak nie ma obecnie dowodów, że jedzenie czosnku chroni przed nowym koronawirusem.

Jakie są kary za nieprzestrzeganie kwarantanny?

Policja w ramach patroli odwiedza te osoby, które są objęte kwarantanną, sprawdzając, czy pozostają w miejscu swojego zamieszkania. Doświadczenie Włoch pokazuje, że nieprzestrzeganie zasad kwarantanny jest jedną z głównych przyczyn bardzo szybkiego rozprzestrzeniania się wirusa. Nieuzasadnione przypadki złamania kwarantanny są karane, włącznie z nakładaniem wysokich kar finansowych. Nie można narażać zdrowia innych, nie możemy narażać zdrowia rodziców, dziadków oraz starszych. Osoby, które łamią nakaz kwarantanny zagrażają przede wszystkim innym. Przepisy przewidują możliwość nałożenia kary finansowej do 30 tys. zł na te osoby, które kwarantanny nie przestrzegają. Decyzja co do konkretnej wysokości kary jest zawsze indywidualna.

UWAGA!!!
Od 16 kwietnia 2020 r. Każda osoba w miejscu publicznym będzie musiała nosić maseczkę, szalik czy chustkę, która zakryje zarówno usta, jak i nos. Obowiązek dotyczy wszystkich, którzy znajdują się na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług oraz zakładach pracy.

~Samochodowekosmetyki.pl

16-04-2020 13:47

Komentarz usunięty przez moderatora.

~EMIL

16-04-2020 01:01 5 25

zapomnieliście dodać jeszcze o tym:
Uwaga! obowiązuje nakaz zasłaniania twarzy podczas przebywania w przestrzeni publicznej. ? Czy ten nakaz należy również stosować poruszając się samemu własnym środkiem transportu?
✖️Nie✖️
Podróżując własnym pojazdem nie musimy zakrywać twarzy. Będzie to jednak wymagane w publicznych środkach transportu.
Zakrywanie twarzy będzie konieczne we własnym samochodzie jeżeli będziemy jechać z osobami spoza naszego gospodarstwa domowego - czyli np. z sąsiadem...
Odpowiedz

~Gibalski

15-04-2020 16:44 5 30

Proponuję nie słuchać durnowatych porad fałszywych znawców prawa. Osoby te czytają tylko "jedynie słuszny tytuł prasowy ( GW) i oglądają "jedyną słuszną telewizję" (TVN). Proszę w sposób uprzejmy i zdyscyplinowany stosować się do ograniczeń dla dobra nas wszystkich.
Odpowiedz

~Kamil. Ud

15-04-2020 15:07 4 30

Czy w takim. Razie 1osobowy lub dwuosobowy mam na myśli wtedy domownika. Wypad na rzekę na ryby jest dopuszczalny? Zaznaczam że nie ma wtedy kontaktu z nikim innym.
Odpowiedz

~Nko

15-04-2020 14:04 2 22

Wolno wszystko ponieważ, nie jest wprowadzony stan wyjątkowy ,to co mówią w telewizji cygany brać przez połowę i róbcie swoje ,bronboze nie przyjmować tych śmiesznych mandatów od milicji sprawę niech kierują do sądu która macie wygraną jak już przyjmujecie to musicie zapłacić
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.