Osoby przebywające w kwarantannie będą mogły bezpłatnie wykonać wymazy na obecność wirusa SARS-CoV-2. Punkt taki znajduje się przy krośnieńskim szpitalu, czynny jest o czwartku 14 maja.
Badanie można wykonać w 12. dniu kwarantanny pod warunkiem, że osoba ma własny samochód, umożliwiający przemieszczanie się bez kontaktu z innymi.

W 11. dniu kwarantanny osoby skierowane na nią otrzymają smsa "W 12 dniu kwarantanny zrób bezpłatny test na koronawirusa. Adresy pkt. pobrań uzyskasz na pacjent.gov.pl lub dzwoniąc pod nr 800 190 590. Ministerstwo Zdrowia" informującego o możliwości wykonania bezpłatnego testu na obecność koronawirusa.

Punkt drive-thru w Krośnie
Punkt drive-thru w Krośnie

Badanie będzie można wykonać następnego dnia, czyli w 12. dobie kwarantanny w specjalnych punkach, popularnie zwanych drive-thru. W przypadku Krosna jest to Wojewódzki Szpital Podkarpacki im. Jana Pawła II przy ul. Korczyńskiej 57.
Punkt w Krośnie czynny jest 7 dni w tygodniu w godzinach od 8:00 do 10:00 i znajduje się na parkingu przed wjazdem na Szpitalny Oddział Ratunkowy. Kontakt: 519 748 002 lub 13 437 85 59.

UWAGA! Na badanie należy zabrać ze dokument ze zdjęciem i swój nr PESEL. Po wykonaniu badania wynik będzie dostępny na Internetowym Koncie Pacjenta. Poinformuje też o nim laboratorium.

Punkt drive-thru w Krośnie
Wjazd na punkt pobrań został specjalnie zabezpieczony barierkami

W przypadku dodatniego wyniku, należy skontaktować się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną i postępować zgodnie z otrzymanymi zaleceniami albo zgłosić się do lekarza w szpitalu jednoimiennym lub na oddziale zakaźnym. W przypadku ujemnego wyniku stacja sanitarno-epidemiologiczna powinna zwolnić osobę z kwarantanny.

- Otwarte właśnie punkty pobrań wymazów zwiększają dostępność do testów na obecność wirusa SARS-CoV-2 i jednocześnie gwarantują osobom z kwarantanny otrzymanie wyniku badania, który potwierdzi, że są zdrowe. Wymaz pobiera się bez wysiadania z samochodu. Szybko i bezpiecznie - podkreśla Adam Niedzielski, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Pobranie wymazu finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia.

Udostępnij ten artykuł znajomym: