16 czerwca 2020 r. Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu srebrną monetę kolekcjonerską o nominale 20 zł z serii „Historia Monety Polskiej – złotówka gdańska Augusta III”.
- Epoka saska to okres upadku polskiej monety. Praktycznie rzecz biorąc, monet wówczas w Rzeczypospolitej nie bito. Jeszcze bowiem w 1685 roku sejm podjął uchwałę o zamknięciu mennic. Nie znaczy to jednak, że nie ma monet noszących imiona i tytuły obu królów z dynastii saskiej – Augusta II (1697–1733) i jego syna Augusta III (1733–1763). Monety takie były przez tych władców emitowane, ale na terenie Saksonii. […] Zakaz działalności menniczej w Rzeczypospolitej nie obejmował Prus Królewskich. Spośród bitych tam monet Augusta III będzie nas interesować pięknie wykonana gdańska złotówka (gulden) na stopę pruską o nominale 30 groszy z 1762 roku. Na awersie ma ona ukoronowane popiersie króla zwrócone w prawo, z Orderem Złotego Runa na szyi. […] Na rewersie umieszczono wielki herb Gdańska – napisał Stanisław Suchodolski w folderze emisyjnym „Złotówki Gdańskiej Augusta III”.

Na awersie nowej monety pamiątkowej głównym elementem jest rewers wyżej opisanej złotówki gdańskiej z 1762 roku z herbem miasta. Obok występuje okrągła metryczka z wizerunkiem orła ustalonym dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. W tle widzimy wzór z płaszcza koronacyjnego Augusta III dobrze korelujący z ozdobami herbu Gdańska.
Na rewersie umieszczono awers tejże złotówki z portretem królewskim. Tłem zaś jest laserowy poddruk fragmentu planu Warszawy z 1762 roku.

- Srebrna moneta o nominale 20 zł wyemitowana została w nakładzie do 12 000 sztuk, jej cena wynosi 180 zł brutto. Monetę będzie można kupić w Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie internetowym Kolekcjoner – poinformowała Monika Mularz-Dobrowolska z Narodowego Banku Polskiego Oddziału Okręgowego w Rzeszowie.

Monety i banknoty kolekcjonerskie NBP są sprzedawane w opakowaniu handlowym wraz z certyfikatem.

Kolejna emisja zaplanowana jest na 2 lipca 2020 r. Tego dnia Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu kolejną monetę kolekcjonerską w serii: „Wielcy polscy ekonomiści – Stanisław Głąbiński”.