Z 13-metrowej wieży widokowej w Czarnorzekach można już podziwiać Beskid Niski, Bieszczady, a przy sprzyjającej widoczności również Tatry. Zobaczcie to sami.
Mieszkańcy Korczyny i okolic oraz turyści już od wielu tygodni oczekiwali na ten moment. 17 lipca została oficjalnie otwarta wieża widokowa w Czarnorzekach, gm. Korczyna.

- Wieża ma 13 metrów wysokości, wychodzi się na nią po schodach zewnętrznych. Na wysokości 9 metrów znajduje się punkt widokowy na wszystkie kierunki świata - powiedział wójt gminy Korczyna Jan Zych.

Bieszczady, Beskid Niski, Tatry...

Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Korczynie Wojciech Tomkiewicz podkreślił, że jeszcze na etapie budowy wieża cieszyła się dużym zainteresowaniem turystów.

- Lubimy spoglądać z góry, lubimy oglądać krajobrazy. Jeżeli wyjdziemy na ostatnią kondygnację wieży widokowej w Czarnorzekach i spojrzymy na tereny południowe, widać stąd doskonale bieszczadzkie połoniny, Tarnicę, Beskid Niski, a przy dobrej widoczności nawet Tatry - stwierdził Wojciech Tomkiewicz.


Wieża powstała dzięki programowi "Karpackie widoki na transgranicznym szlaku turystycznym Polska - Słowacja". Gmina Korczyna przy jego realizacji współpracowała ze Stropkovem na Słowacji, gdzie również powstaje wieża widokowa. W ramach tego programu jest również organizacja Jarmarku Stropkovskiego, Jarmarku Korczyńskiego, wykonanie aplikacji mobilnej, wydanie przewodnika turystycznego, biegi przełajowe, biegi narciarskie. Wszystko to ma być realizowane do roku przyszłego.

Wieża nawiązaniem do tradycji

O koncepcji obiektu opowiedzieli projektanci budowli, architekci Marek Gransicki i Stefan Stempin.

- Jesteśmy niedaleko zamku Kamieniec, który oddziaływuje na pewien rodzaj myślenia architektonicznego i inspiruje przy wykonywaniu projektów. Widoczne to jest również tutaj, w przypadku wieży w Czarnorzekach - powiedział Stefan Stempin.

Marek Gransicki i Stefan Stempin
Marek Gransicki i Stefan Stempin

Z kolei Marek Gransicki podkreślił, że każda z krain w Polsce czymś się charakteryzuje. Na naszych terenach możemy mówić o charakterystycznych górach porośniętych lasem.

- Stąd też układ kamienia i drewna w tej wieży, który jak najbardziej komponuje się z tradycją naszej architektury. I formą wieży chcieliśmy do tej tradycji nawiązać. Jest w tej budowli odwzorowanie pewnych cech charakterystycznych dla zamku Kamieniec. Dobrze jest kultywować tradycje, nie warto wszędzie, gdzie się tylko da, wrzucać nowoczesną architekturę. To, co widzimy w Czarnorzekach jest ukłonem w kierunku tradycji, którą w naszym regionie możemy się szczycić, a która powinna być przywracana do naszego krajobrazu - wyjaśnił Marek Gransicki.

widok z wieży w Czarnorzekach

Owocna współpraca

Koszt całego projektu po stronie polskiej to około 800 tys. zł, w tym dofinansowanie w ramach programu Interreg Polska - Słowacja około 600 tys. zł.

- Na pewno nie byłoby tego projektu, gdyby nie 15-letnia już współpraca ze Stropkovem. Cały czas wspólnie realizujemy wiele projektów, jak choćby przykładowo duży projekt, jakim był remont kapitalny Dworu Szeptyckiego w Korczynie. Współpraca układa się nam bardzo dobrze, czego przykładem są konkretne przedsięwzięcia - podkreślił wójt Jan Zych.

Miejsce dla artystów

Miejsce to jest nie tylko platformą widokową, ale i miejscem inspirującym artystycznie. Pierwszą artystką, która wystawiła swoje prace w galerii pod wieżą jest Renata Pelczar z Korczyny. Wystawa zatytułowana "Z Naturą na Ty" przedstawia obrazy inspirowane naturą i to natura jest ich głównym bohaterem.

- Obrazy przedstawiają urokliwe zakątki ziemi korczyńskiej. Jest w nich motyw, który towarzyszy mi od początku mojej twórczości. Są to korczyńskie jabłonie. Powstały one w różnych odsłonach. Są kwitnące, wiosenne, jesienne, czy w szacie zimowej - powiedziała Renata Pelczar.

Renata Pelczar
Renata Pelczar

Z kolei na piętrze średnim czynna jest stała wystawa fotograficzna Tomasza Okoniewskiego, również z Korczyny. Autor prezentowanych zdjęć nie mógł osobiście uczestniczyć w wystawie, przysłał natomiast informację o wystawie, którą odczytał dyrektor Wojciech Tomkiewicz.

- Wystawa została tak skonstruowana, żeby przybliżyć choć w części wszystko to, co warto jest odwiedzić w naszej gminie. Od lat fotografuję najbliższą okolicę starając się ukazać miejsca znane, w nieznany dotychczas sposób - napisał Tomasz Okoniewski.

Wszystkie fotografie zostały wykonane na przestrzeni ostatniego roku, a dominującym elementem miał być jeszcze dość mało powszechny widok okolic z lotu ptaka.

Czarnorzeki atrakcyjne turystycznie

Adam Paradysz, przewodniczący Rady Gminy Korczyna a zarazem sołtys Czarnorzek podkreślił, że choć miejscowość ta jest najmniejszą w gminie Korczyna, jeśli idzie o liczbę mieszkańców, to może się poszczycić wieloma atrakcjami turystycznymi.

Widok z wieży widokowej w Czarnorzekach
Widok z wieży

- Można z wieży podziwiać piękne widoki. Wczoraj, gdy było piękne słońce, można było zobaczyć Zakopane. Dziękuję wójtowi, zastępy wójta, dyrektorowi GOK i wszystkim radnym, którzy jednogłośnie zgodzili się, by taki obiekt tutaj powstał - powiedział Adam Paradysz.

Na otwarciu wieży w Czarnorzekach gościła również delegacja ze Stropkova na Słowacji na czele z Peterem Lehockym, zastępcą primatora, który wspólnie z wójtem Janem Zychem symbolicznie przecięli wstęgę. Wieżę poświęcił proboszcz parafii w Węglówce, ks. Stanisław Pawul.

Peter Lehocky i Jan Zych
Symboliczną wstęgę przecięli Peter Lehocky i Jan Zych

Godziny otwarcia

Wieża będzie czynna codziennie od godz. 8.00 do 20.00, a od 1 listopada do 31 marca od godz. 8.00 do 17.00.

Wieża widokowa nie jest jedyną atrakcją dla turystów w okolicy. W pobliżu są między innymi trasy turystyczne piesze, rowerowe, narciarstwa biegowego, jest rezerwat skalny Prządki, zamek Kamieniec, wodospad "Trzy wody". Niebawem mają też zostać otwarte trasy wspinaczkowe po skałkach, oczywiście poza ścisłym rezerwatem.

Zobacz zdjecia z otwarcia: