W Głowience, Wrocance i Zalesiu prowadzone są warsztaty pisania ikon organizowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Miejscu Piastowym.
Warsztaty zainaugurowane zostały 5 sierpnia w Zalesiu, a wprowadzeniem do zajęć praktycznych prowadzonych przez Roberta Myszkala wraz z córką Anną, były opowieści o ikonach, wystawa prac artysty oraz muzyka dawna i współczesna bardowska poezja śpiewana, wykonana przez Trio Familijne "Myszkal-Famili-Band": Robert Myszkal (bandura, lutnia i lira korbowa), Helena Myszkal (skrzypce), Mikołaj Kantor (wiolonczela).

Kolejne spotkania odbywały się także w Głowience i Wrocance. Po raz drugi uczestnicy warsztatów spotkali się w Zalesiu 19 sierpnia.

Robert Myszkal
Robert Myszkal

- Pracujemy w dawnej technice tempery jajowej, jaki pisano w Bizancjum, czyli ucierane żółtko jaja z pigmentami, bez farb. Jest to technika malarstwa, której używano do XVI wieku. Teraz niewiele osób z tego korzysta, gdyż jest to dość żmudne i każdy woli sobie kupić gotowe farby. Jest to jednak technika bardzo ciekawa i twórcza - powiedział Robert Myszkal, który pisaniem ikon zainteresował się w 1985 r. będąc w Bieszczadach.

Dodaje, że przed wiekami ikony pisane przez mnichów pod wpływem łaski uświęcającej były malarskim zapisem Ewangelii dla tych, którzy nie umieją pisać i czytać.

- Wzory ikon były zatwierdzone soborami, a za ich najmniejszą zmianę groziła publiczna chłosta. Ikonopis pracę zaczynał zawsze modlitwą, w której prosił Pana o dobre prowadzenie ręki - dodał Robert Myszkal.

Większość uczestników warsztatów w gminie Miejsce Piastowe wykonuje ikony Matki Boskiej z Dzieciątkiem, są też osoby, spod których ręki wychodzi św. Michał Archanioł, św. Jerzy walczący ze smokiem, św. Mikołaj.

- Interesuję się rękodziełem artystycznym, ale na własny użytek. Relaksuje mnie to i jest odskocznią od pracy zawodowej. Chciałam też bliżej poznać, jak wykonywane są ikony. Podoba mi się tego typu sztuka. Nadarzyła się okazja, więc z niej bardzo chętnie skorzystałam – powiedziała uczestniczka warsztatów pani Agnieszka.

Pisanie ikon w gminie miejsce Piastowe
Zajęcia prowadzone są w trzech grupach

W ramach warsztatów zaplanowano łącznie 12 spotkań. Dwugodzinne zajęcia odbywają się raz w tygodniu do października, w trzech dwunastoosobowych grupach.

Warsztaty Pisania Ikon odbywają się w ramach projektu "Festiwal tradycji i smaków miejsteckich - ochrona lokalnej kultury ludowej Gminy Miejsce Piastowe". Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dofinansowało ten projekt kwotą 15 tys. zł.

W jego ramach trwają już także warsztaty malarskie sztuki ludowej prowadzone przez artystę malarza Małgorzatę Twardzik-Wilk z Głowienki, które zakończą się wystawą, podobnie jak warsztaty pisania ikon. Nabór na warsztaty śpiewu ludowego będzie ogłoszony końcem sierpnia. Wszystkie warsztaty są bezpłatne