Dożynki Gminy Wojaszówka odbyły się 29 sierpnia w Wojkówce. - Mimo trudnego czasu, mimo wroga, którego nie widzimy, spotykamy się dzisiaj symbolicznie - powiedział wójt Sławomir Stefański.
Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się nietypowo. Otóż korowód z wieńcami przeszedł na plac dożynkowy nowo wybudowanym, oddanym do użytku, mostem na rzece Wisłok o nośności 40 t. Kosztował około 7 mln zł, z czego blisko 5 mln zł udało się pozyskać z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Grupom wieńcowym towarzyszyły samochody strażackie jednostek OSP z gminy Wojaszówka.

Przejście przez nowy most na Wisłoku
Dożynki rozpoczęły się od przejścia przez nowy most

Mszę św. polową koncelebrowali księża z parafii z gminy Wojaszówka: Janusz Bury, Tadeusz Kukulski, Grzegorz Wojnar i Dominik Wacław. W jej trakcie poświęconych zostało 10 pięknie wykonanych wieńców, przyniesionych przez koła gospodyń wiejskich z gminy.

Dalsza część uroczystości odbyła się na ponad 2-hektarowym placu (park, boisko sportowe i plaża). Po powitaniu gości, nastąpiło tradycyjne ośpiewanie wieńców oraz wręczenie chleba dożynkowego na ręce wójta Sławomira Stefańskiego przez starostów dożynek Danutę Dańczak i Zygmunta Gibadło.

Przekazanie chleba dożynkowego
Starostowie na ręce wójta Wojaszówki przekazli chleb dożynkowy

- Dzisiejszą uroczystością dziękujemy Bogu za zdrowie, a rolnikom za ciężką pracę w tym trudnym czasie. Rolnicy pracują dla idei, jak ta pszczoła. Pracują od wiosny do zimy, a ten rok nie oszczędzał nikogo. Spotykamy się jak co roku, mimo panującej obecnie sytuacji. Nawet zabory, wojny, komunizm nie zamykały świata, jak to jest obecnie. Nie było takiego wroga, którego nie widzimy. Dlatego postanowiłem, żebyśmy się dzisiaj symbolicznie tutaj spotkali - powiedział wójt gminy Wojaszówka Sławomir Stefański.

Współgospodarzem dożynek była sołtys Wojkówki Danuta Jóźwik.

Dożynki odbyły się w reżimie sanitarnym
Dożynki odbyły się w reżimie sanitarnym

W części artystycznej wystąpiła orkiestra dęta OSP z Odrzykonia, chór Impresja z Łączek Jagiellońskich, kapela ludowa Synkole z Odrzykonia, zespół śpiewaczy Odrzykonianki, zespół Teraz My Odrzykonianki, Bracia MGK Wójcikiewicz z Odrzykonia oraz zespół Finezja.

Wieńce dożynkowe w Wojkówce
Podczas dożynek zaprezentowalo 10 wieńców dożynkowych

Wśród gości tegorocznych dożynek gminy Wojaszówka znaleźli się poseł Piotr Babinetz, radna powiatowa Iwona Stefanik oraz reprezentująca posła Grzegorza Brauna, Teresa Pracownik.

- Dziękuję wszystkim rolnikom, którzy ciągle, mimo nieraz trudnych warunków uprawiają rolę, hodują zwierzęta, którzy żywią i bronią, jak dawniej mówiono w Rzeczypospolitej - podkreślił poseł Piotr Babinetz.

Teresa Pracownik
Pandemii nie ma - stwierdziła podczas dożynek Teresa Pracownik

Z kolei Teresa Pracownik podziękowała w imieniu posła za zaproszenie, mówiąc, że Grzegorz Braun jest w Berlinie i walczy o prawdę, gdyż żadnej pandemii nie ma.

- Cudownie, że te obchody zaczęły się mszą świętą, bo najważniejsze jest odwołanie się do wartości katolickich. Jeżeli z nich będziemy wyprowadzać nasze działanie, to wygramy. Szansa powodzenia Polski tkwi w autentycznym odwołaniu się do wartości katolickich - stwierdziła Teresa Pracownik.

Z okazji dożynek i otwarcia mostu uszyta została 100-metrowa flaga w barwach narodowych.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z przejścia przez nowy most i dożynek w Wojkówce: