Podczas IX Wieczoru Łemkowskiego po raz ósmy wręczono nagrody za Najlepszą Nalewkę Galicji oraz za Najlepszą Chrzanówkę. Sprawdź, komu przypadły.
Nagrody za Najlepszą Nalewkę Galicji oraz za Najlepszą Chrzanówkę przyznawane są od 2013 roku. Dotychczas ceremonia wręczania odbywała się w ramach Zakątka Rozmaitości Galicyjskich. W tym roku, z powodu pandemii Covid 19, wydarzenie nie doszło do skutku, ale organizatorzy postanowili zrealizować dwudniową imprezę pod nazwą "Pomostówka" Parkowej 7. W jej trakcie odbył się IX Wieczór Łemkowski i koncert Alana Bochnaka.

Nalewka Galicyjska

Na tegoroczny konkurs nadesłano 58 nalewek z różnych zakątków Polski. Poziom prezentowanych trunków oceniała komisja, na czele której stali Marcin Mączyński (przewodniczący) i Łukasz Zakrzewski (wiceprzewodniczący) zdecydowała o przyznaniu nagród i wyróżnień.

Nalewka Galicyjska

Komisja najwyżej oceniła walory smakowe nalewki "Smorodina z liściem" Wojciecha Suchanka z Węgierskiej Górki. Drugie miejsce zajął Andrzej Nowocień z Wsoli za "Czarną porzeczkę bez cukru", miejsce trzecie Maciej Kwiatkowski ze Starej Gadki za "Smorodinę z beczki", czwarte - Andrzej Jełowicki z Krosna za "Dereniówkę krośnieńską", a piąte - Andrzej Marszałek z Krosna za "Żurawinę". Wyróżnienie przypadło Andrzejowi Nowocieniowi za nalewkę "Borowiki na śmietanie". Nagrodę za najlepszą Chrzanówkę otrzymała Restauracja Parkowa 7.

Nalewka Galicyjska

Nagrody wręczyli prezydent Krosna Piotr Przytocki, przewodniczący Rady Miejskiej Zbigniew Kubit, prezydent Unii Przedsiębiorczych Paweł Bachota oraz Katarzyna Janas, reprezentująca posłankę Joannę Frydrych.

Fundatorem nagród byłą firma Decor Witold Śliwiński, a organizatorami wydarzenia byli Stowarzyszenie Unia Przedsiębiorczych, Restauracja Parkowa 7 oraz Przemek Polański.