Końcem lipca w zabytkowym Pałacu Stawiarskich w Jedliczu odbyły się warsztaty i lekcje muzealne w ramach mikroprojektu realizowanego przez Powiat Krośnieński.
Głównym celem projektu "Rozwój dziedzictwa przyrodniczego i historycznego na obszarze pogranicza polsko-słowackiego" jest podniesienie atrakcyjności i dostępności turystycznej pogranicza polsko – słowackiego w oparciu o posiadane zasoby dziedzictwa przyrodniczego, kulturowego i historycznego oraz jego promocja.

W ramach projektu wcześniej utworzono dwie sale muzealne, które zostały wyposażone m.in. w meble, sprzęt elektroniczny, audiowizualny z nagłośnieniem, tablice tematyczne, szeroki asortyment gier, sprzętu laboratoryjnego i preparatów przyrodniczych. Nowopowstałe salki doczekały się już pierwszych uczestników zajęć.

Warsztaty w Jedliczu
Uczestnicy warsztatów

Na zaproszenie odpowiedziała spora liczba seniorów zrzeszonych w lokalnych klubach seniora, młodzież oraz turyści z Polski i Słowacji. Tematyka warsztatów tprzedstawiała się następująco: "Wykorzystanie potencjału przyrodniczego obszaru pogranicza w ziołolecznictwie", "Biologia i biotechnika medyczna oraz farmaceutyczna", "Prozdrowotne właściwości produktów pszczelich i roślinnych" oraz "Zielarstwo dawne i współczesne".

Uczestnicy mieli możliwość pozyskać wiele cennych informacji z zakresu bogactwa przyrodniczego pogranicza polsko- słowackiego, m.in. jak go wykorzystać w zdrowym żywieniu, co to jest ziołolecznictwo, jak przygotować własny ogródek z ziołami. W części praktycznej zajęć każdy z uczestników mógł własnoręcznie przygotować, z wykorzystaniem ziół, kwiatów i produktów pszczelarskich, naturalne kremy, maści, balsamy i mydła.

W trakcie warsztatów

Ze względu na to, że warsztaty odbywały się w niezwykłej scenerii parku i przy pięknej pogodzie, uczestnicy mogli przespacerować się nowoutworzoną ścieżką edukacyjno-przyrodniczą.

W sierpniu odbędą się kolejne warsztaty i lekcje muzealne pt. "Bliżej przyrody" i "Przygoda z przyrodą" tym razem dla najmłodszych uczestników.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.