Nagrodę główną 6. Międzynarodowego Konkursu „Najlepsze wydawnictwa o górach" zdobył album LUDZIOM i GÓROM Wydawnictwa Ruthenus z Krosna. Autorem tekstów jest Edward Marszałek.
W ramach 25. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie w 2021 roku został ogłoszony 6. Międzynarodowy konkurs "Najlepsze wydawnictwa o górach", którego organizatorami są Targi w Krakowie, Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego oraz Wydawnictwo "Karpaty" - Andrzej Łączyński w Krakowie.

Rafał Barski, właściciel Wydawnictwa Ruthenus informuje, że na tegoroczny konkurs nadesłano 116 wydawnictw z 8 krajów, a podczas trwania targów zostały wręczone 4 nagrody główne oraz nagrody I-III w kilku kategoriach.
NAGRODĘ GŁÓWNĄ Prezesa Zarządu PTTK zdobył album LUDZIOM I GÓROM Wydawnictwa Ruthenus z Krosna, wydany we wrześniu 2021.

Album LUDZIOM I GÓROM został wydany z okazji 60-lecia Grupy Bieszczadzkiej GOPR. Autorem tekstów oraz odpowiedzialnym za redakcję jest Edward Marszałek.
Album prezentuje sześć dekad ratownictwa w Bieszczadach i ten czas został "napisany" zdjęciami.

Nagroda i książka

- Na starych fotografiach utrwalone zostały postacie, sprzęt goprowski sprzed lat, a także widoki, których nie zobaczymy już teraz w górach. Dzisiaj nikt z bambusem nie chodzi nieść pomocy w górach, raczej jeździ się quadem lub lata śmigłowcem. Na kartach tego albumu doskonale widać, jak zmienia się ratownictwo górskie, jak wielką pracę wykonują bieszczadzcy goprowcy. Z ostatnich lat pojawiają się już też zdjęcia z akcji - opowiada Edward Marszałek.

Album zawiera też sporo elementów kulturowych jak kwestie związane z Dniem Ratownika, z obrzędowością górską. Zobaczyć też można postacie znane w Bieszczadach jak Władek Nadopta, czy Wojtek Belon, gdyż oni też wnieśli do działalności grupy bieszczadzkiej swój wkład.

- Patrząc na poszczególne dekady działalności GOPR widać też doskonale zmiany w sprzęcie, jaki mają do dyspozycji ratownicy. Między innymi na ostatnich stronach mamy wyprawę ratunkową z lata bieżącego roku, kiedy to poszukiwana osoba została odnaleziona przy pomocy drona. Są też motywy ze szkoleń oraz pokazujące kulturalny wkład ratowników grupy bieszczadzkiej w rozwój turystyki w naszych górach - podkreśla Edward Marszałek.

III miejsce w kategorii "mapy" - zajęła mapa turystyczna "BIESZCZADY" 1-50.000, opracowana przez dr Wojciecha Krukara z Rymanowa, wydana we wrześniu 2021 przez Wydawnictwo RUTHENUS z Krosna.

Z kolei wyróżnienie Koła Przewodników Beskidzkich PTTK w Krakowie otrzymała monografia LUTEK CO MIAŁ SZAŁAS NA POŁONINIE autorstwa Edwarda Marszałka wydana przez Wydawnictwo RUTHENUS w czerwcu 2020 roku (II wydanie - wrzesień 2021).

Jest to opowieść o żyjącej postaci, ale już żywej legendzie Bieszczad - Ludwiku Pińczuku. Był on prekursorem turystyki jeździeckiej, o czym mało kto dzisiaj pamięta.

- Książka jest w dużej mierze wywiadem z Lutkiem Pińczukiem, ale zawiera tez sporo opowieści ratowników, przyjaciół Lutka o dawnych czasach, o tym jak turystyka bieszczadzka kiełkowała. Ludwik Pińczuk to osoba, która w małej chatce na Połoninie Wetlińskiej dostrzegła turystyczny potencjał. Dzisiaj trudno sobie wyobrazić, żeby Bieszczady istniały bez Chatki Puchatka. Wiemy, jakie wielkie kontrowersje wzbudził fakt jej przebudowy - wyjaśnia Edward Marszałek.

Nagrodzone i wyróżnione publikacje można nabyć na Allegro, w księgarniach lub za pośrednictwem strony: www.ruthenus.pl. Szczegóły: ruthenus@ruthenus.pl

KONKURSY DLA CZYTELNIKÓW


1. Kto był pierwszym naczelnikiem Grupy Bieszczadzkiej GOPR?

Na pierwszego autora prawidłowej odpowiedzi czeka album LUDZIOM I GÓROM ufundowany przez Wydawnictwo Ruthenus z Krosna oraz mapa turystyczna "BIESZCZADY" 1-50.000, opracowana przez dr Wojciecha Krukara. Na prawidłowe odpowiedzi czekamy pod adresem: andrzej@terazkrosno.pl. Zwycięzcę o wygranej powiadomimy w informacji zwrotnej.

2. Jak na imię miał koń Lutka, o którym śpiewano w "Balladzie bieszczadzkiej": "…mój koń, polubił siana woń…"?

Na pierwszego autora prawidłowej odpowiedzi czeka monografia LUTEK CO MIAŁ SZAŁAS NA POŁONINIE autorstwa Edwarda Marszałka ufundowana przez Wydawnictwo Ruthenus z Krosna oraz mapa turystyczna "BIESZCZADY" 1-50.000, opracowana przez dr Wojciecha Krukara. Na prawidłowe odpowiedzi czekamy pod adresem: andrzej@terazkrosno.pl. Zwycięzcę o wygranej powiadomimy w informacji zwrotnej.