Po czterech latach od wydania albumu „Krosno miasto i ludzie” ze zdjęciami Stanisława Nawracaja z lat 60.-80. XX w. Agencja wydawniczo-fotograficzna GRAFFIA i Stanisław Nawracaj przygotowali kolejny album. Jego promocja już 27 października.
W 2017 roku nakładem wydawnictwa GRAFFIA ukazał się album „Krosno miasto i ludzie” ze zdjęciami Stanisława Nawracaja z lat 60.-80. XX w. Publikacja ta osiągnęła niebywały sukces wydawniczy, a wiele osób dopytuje się o tą publikację, pomimo wyczerpania się nakładu już w 2018 roku.
Po czterech latach od tej publikacji Stanisław Nawracaj i Agencja wydawniczo-fotograficzna GRAFFIA przygotowały kolejny album.

- Prace nad albumem trwały trzy lata. Najpierw trzeba było wybrać zdjęcia, które potem były poddane starannej obróbce. Całość tego procesu była niezwykle pracochłonna, dodatkowo ukazanie się publikacji spowolniła pandemia - mówi Tomasz Wajda, właściciel Agencji wydawniczo-fotograficznej GRAFFIA.

Tym razem Stanisław Nawracaj – miłośnik fotografii – zabiera nas w podróż po Podkarpaciu z lat 50-70. XX w. W albumie zobaczymy, zatrzymane w kadrze, okruchy ówczesnego życia: zakłady pracy, prace polowe i gospodarskie, miejsca wypoczynku i pracy, liczne portrety oraz stare budowle. Te, w przeważającej większości niepublikowane jeszcze, zdjęcia pokazują świat, którego już nie ma, który bezpowrotnie przeminął, lub właśnie przechodzi do historii.

- Do walorów historycznych i etnograficznych albumu dochodzi też wysoka jakość fotografii – zarówno pod względem doboru tematu zdjęć, jak też warsztatu ich wykonania - dodaje Tomasz Wajda.

Album Świat, którego nie ma, czyli podkarpackie wędrówki fotograficzne Stanisława Nawracaja w latach 50.-70. XX w. ukazał się w dwóch wersjach. Jedna z nich, w białej twardej oprawie, ma 224 stron i zawiera 368 zdjęć. Druga wersja, w czarnej oprawie, została poszerzona o suplement z szesnastoma dodatkowymi stronami, na których czytelnicy znajdą 26 zdjęć Krosna wybranych z albumu z 2017 roku. Ta wersja jest skierowana do tych, którzy nie posiadają pierwszego albumu Stanisława Nawracaja.

Spotkanie autorskie połączone z promocją albumu odbędzie się w środę, 27 października o godz. 18.00 w auli Karpackiej Państwowej Uczelni przy ul. Kazimierza Wielkiego. W ramach spotkania planowane jest m.in. spotkanie ze Stanisławem Nawracajem, wystawa jego zdjęć (pochodzących z albumu) oraz krótkie prelekcje nt. albumu i walorów zawartych w nim fotografii.
Dla naszych Czytelników będziemy mieli również specjalny konkurs związany z promocją albumu.