Pierwsza edycja Festiwalu odbyła się w 2005 r. i od początku zyskała ogromne zainteresowanie i powodzenie. Festiwal, jedyny tego typu w Polsce, przyciąga corocznie do Żarnowca kilka tysięcy miłośników muzyki i teatru z Polski i za zagranicy.
To wyjątkowe wydarzenie kulturalne jest wspaniałą promocją polskich tradycji narodowych i wokalnych, ponieważ odbywa się w Żarnowcu - miejscu szczególnym dla każdego Polaka jakim jest Dar Narodowy (1903) dla wielkiej poetki i pisarki Marii Konopnickiej. W minionych latach na Festiwalu prezentowano twórczość polskich i zagranicznych kompozytorów oraz autorów w wykonaniu: Opery Śląskiej w Bytomiu, Opery Krakowskiej, Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie, Opery w Ostrawie, Starego Teatru w Krakowie, Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, Krakowskiej Piwnicy pod Baranami. Poprzez koncerty upowszechniano polską kulturę narodową i wartości patriotyczne, a szczególnie twórczość autorki Roty i Muzeum. W poprzednich edycjach Festiwalu można było obejrzeć spektakle operowe, operetkowe i teatralne m.in. Halka, Straszny Dwór, Skrzypek na dachu, Baron Cygański, Zemsta nietoperza, Wesoła wdówka, Księżniczka czardasza, Pan Tadeusz, Szwejk, Słodkie lata 20., 30... oraz wysłuchać recitali Wiesława Ochmana, Grażyny Brodzińskiej, Haliny Kunickiej, Stana Borysa, Iwony Konieczkowskiej, Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk", Zespołu Ludowego "Mazowsze". W koncertach patriotycznych wystąpili m.in. Janusz Zakrzeński, Wojciech Siemion, Teresa Lipowska, Dariusz Kowalski. Dodatkową atrakcją Festiwalu jest to, że wszystkie spektakle i koncerty odbywają się w naturalnej scenerii zabytkowego Parku Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu.

W tym roku, festiwal w żarnowieckim parku rozpoczęli soliści, balet, chór i orkiestra Opery Śląskiej wystawiając Straszny Dwór, Stanisława Moniuszki. Aura sobotniego poranka wskazywała, że popołudniowy i wieczorny koncert zostanie zakłócony przez deszcz. Stało się inaczej. Jesienne słońce przebijało się przez chore, kasztanowe liście. Tuż przed osiemnastą prawie wszystkie miejsca były zajęte. Listę gości uczestników zamknęła Maria Kurowska, wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, która usiadła obok p. Joanny Modrzejewskiej, prawnuczki Marii Konopnickiej (obecnie mieszkającej w Łodzi) i p. senator Alicji Zając. Oklaski rozbrzmiały kiedy na estradę wszedł brunet o siwych skroniach i wąsie, Jan Pietrzak. Historia polskiego kabaretu i historia Polski. „Wystarczy, aby Polską rządzili mądrzy ludzie, kochający Polskę”- rozpoczął popularny pan Janek ”.

Festiwal Żarnowiec 2015


Artysta nawiązał do historii sierpniowych. Zwycięstwa Polski w I wojnie światowej, Cudu nad Wisłą, Powstania Warszawskiego, powstania i zwycięstwa Solidarności – W 1980 roku klasa robotnicza obaliła ustrój klasy robotniczej. To się stało tylko w Polsce. Należy uczyć o tym dzieci, jak przez lata, powstawała Polska. Jak walczyli o nią Ojcowie nasi. Jaka będzie przyszłość, my decydujemy. Nie dajmy się oszukiwać. Wkrótce będzie okazja do sprawdzenia tego, bo kolejne ważne wybory przed nami. Kolejne pieśni, dowcipy oparte na faktach. Był humor na temat Bieruta, Stalina, Gomułki, Gierka, Breżniewa, NRD, CSRS, ZSRR ale także współczesny. - Wiele z mojego polityczno- artystycznego życia zawarłem w książce: „Jak obaliłem komunę”. Potęga polskiego humoru polegała na tym, że nawet w najcięższych opresjach, najtrudniejszych sytuacjach, najbardziej dramatycznych losach, Polacy potrafili ocalić wewnętrzną wolność. Człowiek, który potrafi śmiać się z tego nieszczęścia i ocalić psychiczne zdrowie, jest człowiekiem wolnym. Przez wiele lat, udawało się nam to robić.

Przez ponad 90 minut trwała wspólna zabawa wspaniałego artysty ze wspaniałą publicznością. Uśmiech i łzy w oczach, ale czasami wracające wspomnienia ciężkich czasów wojennych , ale także kwitnącego przez późniejsze 45 lat komunizmu.

O godz. 20.00 na scenę wszedł Ireneusz Krosny, polski aktor, mim, specjalizujący się w pantomimie komicznej. Podczas spektakli nie stosuje makijażu, występuje w czarnym trykocie, w otoczeniu ubogiej scenografii. Treść jego autorskich etiud dotyczy przejawów życia społecznego i towarzyskiego, z elementami abstrakcji i absurdu. Zwykle kończą się one zaskakującą pointą i stosownym przesłaniem.

„Galą operetkową” w wykonaniu solistów Opery Śląskiej w Bytomiu zakończył się sobotni wieczór.
Edyta Geppert, znakomita polska piosenkarka, wykonawczyni wielu przebojów swoim występem w niedzielny wieczór zamknęła Festiwal w Żarnowcu.

Nad całością „uczty dla melomanów” czuwał Paweł Bukowski- dyrektor Muzeum w Żarnowcu i Marek Wiatr- dyrektor Prywatnej Szkoły Wokalno-Aktorskiej w Krośnie oraz pracownicy Muzeum w Żarnowcu.


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.