Zwyczaje andrzejkowe mają długą tradycję. Ich historia sięga XVI wieku, kiedy to za sprawą Marcina Bielskiego pojawiła się pierwsza wzmianka literacka. Na Łemkowszczyźnie wróżby, zaklinania i rozmaite zabiegi magiczne, miały na celu zapewnienie dostatku lub ochronę przed złym losem.
W sobotę 25 listopada grający muzykę łemkowską zespół A Gdzie To Dawniej Stroiło opowie słowem i pieśnią, jak to dawniej z wróżeniem u Łemków bywało. W trakcie wieczoru odbędą się rozmaite wróżby łemkowskie, koncert a Restauracja Parkowa 7 przygotuje specjalne menu andrzejkowe.

A Gdzie To Dawniej Stroiło istnieje od 2013 roku. Zespół powstał w zasadzie na jeden koncert a do tej pory zagrał ich kilkaset. Utwory inspirowane są muzyką, którą dawniej i obecnie wykonywało się na Łemkowszczyźnie w Beskidzie Niskim. Zespół jest pomysłodawcą i organizatorem Wieczorów Łemkowskich, które cykliczne odbywają się od 2014 roku w Krośnie. Organizatorzy w trakcie spotkań przybliżają publiczności muzykę, kuchnię, obyczaje i kulturę Rusinów. Do chwili obecnej zespół zanotował kilka nagród i wyróżnień. W 2016 roku ich debiutancka płyta Chyża otrzymała prenominację do Nagrody Polskiego Przemysłu Fonograficznego Fryderyk.

Muzycy A Gdzie To Dawniej Stroiło zgodnie podkreślają, że największą nagrodą są przyjaciele, którzy bez względu na szerokość geograficzną licznie przybywają na ich koncerty. W trakcie Wieczoru Andrzejkowego muzycy wykonają materiał, który znajdzie się na drugiej płycie zespołu.

Początek imprezy Andrzejkowej o godzinie 19:30, wstęp 20 zł.

Udostępnij ten artykuł znajomym: